Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle ve oda-borsaların katkılarıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Şikago kentinde açılan TOBB Türkiye Ticaret Merkezi iş dünyasına önemli fırsatlar sunuyor.

TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, Türkiye’den sanayici ve tacirlere, ABD’de şirket kurulmasından satış sonrası hizmetlere kadar her alanda ‘tek durak ofis’ prensibiyle yardımcı olması amaçlanan ve TOBB tarafından yurt dışında açılan ilk ‘Türkiye Ticaret Merkezi’ olma özelliğini taşıyan Turkish Trade Center Chicago (TTC Chicago) hakkında açıklamalarda bulundu. 100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ İÇİN KÖPRÜ ROLÜ TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, TOBB tarafından ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden Şikago’da ilk TTM’nin kurulduğunu söyledi. Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştirilmesi için köprü rolü oynaması planlanan TOBB TTM Şikago’nun 4 ana stratejik hedefi bulunduğunu vurgulayan Ciritoğlu, bu hedefleri tedarik zinciri oluşturulması ve çeşitlendirilmesi, yeni satış kanallarının oluşturulması, ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması ve doğrudan yatırımlar olarak sıraladı.

ABD DÜNYANIN EN BÜYÜK İTHALATÇISI

Türk profesyonellerden oluşan yönetim kadrosu ile şirketlere tek durak ofis vizyonuyla 2020 yılı Ekim ayı itibariyle hizmet vermeye başladıklarını kaydeden Ciritoğlu, ABD ve Şikago’nun ekonomik açıdan önemine ilişkin bilgiler paylaştı. ABD’nin 2,5 trilyon dolarla dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda olduğunu söyleyen Ciritoğlu şöyle devam etti: “ABD 350 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en büyük tüketici ülkesi konumunda. Şikago ise ülkede imalat sanayinin merkezi. Dünyanın üçüncü en yoğun hava kargo taşımacılığının yapıldığı O’Hare Havalimanı Şikago’da yer alıyor. Şikago’nun stratejik konumundan dolayı birçok şirketin genel merkezi burada yer alıyor. Ayrıca Şikago, dünyanın 5. en büyük metropol GSYİH’sine sahip.”

ABD PAZARINA GİRİŞ İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

ABD’nin pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Noyan Ciritoğlu, ülkenin en büyük tedarikçisi Çin’in kapıları kapaması ile ABD’li firmaların zor durumda kaldığını söyledi. ABD’nin Çin ve diğer uzak doğu ülkelerine alternatif ülke ve tedarikçi arayışında olduğunu dile getiren Ciritoğlu, “Firmalar tedarikçi listelerini yenilemeye başladı. Pandemide, krizin en yoğun olduğu dönemde Türk ihracatçılar marka bilinirliğini yükseltmeyi başardı. Özellikle PPE (kişisel koruyucu ekipman) üreticileri pazara hızlı bir giriş yaptı. Maske, tulum ve önlük ürünleriyle ABD’de hem fiyat hem de kalite olarak kendilerini ispat ettiler. ABD pazarına girmek isteyen firmalar için en doğru zamandayız.” dedi.

ŞİKAGO O’HARE HAVAALANI’NA 1 KM MESAFEDE

TOBB Ticaret Merkezi bünyesinde 30 yılı aşkın ABD tecrübesi olan, ülkede yerleşik yönetim ekibinin çalıştığını kaydeden Noyan Ciritoğlu, Bakanlık desteği sayesinde rayicin altında kira bedelleri sunduklarını söyledi. Ciritoğlu merkezin oldukça stratejik bir konumda yer aldığını belirterek, “Merkezimiz ABD’nin en önemli yolcu ve kargo havaalanı olan Şikago O’Hare Uluslararası Havaalanı’na yaklaşık 1 km mesafede yer alıyor. Firma temsilcileri havaalanından 6 dk içinde ofislerine ulaşabiliyor. Ayrıca merkezin hemen arkasında ABD tren kargo hattının geçtiği nokta yer alıyor. Yükleme mesafesi yaklaşık 5 mil uzaklıkta.” dedi.

TOPLAM 10.300 METREKARE ALAN 

Merkezin toplam 10.300 metrekare alana sahip olduğu bilgisini veren Ciritoğlu, “1.500 metrekare ofis alanı, 8.800 metrekare depo alanımız bulunuyor. Depo alanının 800 metrekaresi showroom ve etkinlik alanı olarak düzenlendi. Tüm firmalara kapımız açık ama bazı öncelikli sektörler belirledik. Makine ve mekanik cihazların aksam ve parçaları, elektrikli makine ve cihazlar aksam ve parçaları, otomotiv yan sanayi ve yedek parçaları, mobilya, plastik, kauçuk ve kimyasal ürünler, inşaat malzemeleri, doğaltaş, çimento, tekstil ve hazır giyim, PPE ürünleri, gıda ürünleri ve diğer hızlı tüketim malları, demir ve çelik ile demir ve çelikten eşyalar, hava taşıtları aksamı ve yedek parçaları ve alüminyum ve alüminyumdan eşyalar öncelik verdiğimiz sektörler. Bu sektörlerde ABD’nin toplam ithalatı 1,3 trilyon dolar.” dedi. Ticaret Merkezinde yer alan firmalara Ticaret Bakanlığı’nın da önemli destekler sağladığını kaydeden Noyan Ciritoğlu, merkezde katılımcı olmak isteyen firmaların www.ttm.org. tr/basvur adresinden başvuru yapabileceklerini belirtti. Ciritoğlu başvuru formunu dolduran firmalara en geç 48 saat içerisinde dönüş yapılacağını da sözlerine ekledi.