Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Enerji Verimliliği Merkezi (EVM) Yönetici Canpolat Çakal, endüstriyel işletmelere enerji verimliliği konusunda her türlü desteği vermek üzere 2015 yılında kurulan EVM’nin 5 yıllık süreçte Türkiye genelinde 100’den fazla firmaya hizmet verdiğini söyledi.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından TR41 Bölgesinde Enerji Verimliliğinin Artırılması Programı (EVAP) kapsamında Üretimde Enerji Verimliliği Semineri gerçekleştirildi. BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş’ın moderatörlüğünde çevrim içi olarak düzenlenen seminere BTSO Enerji Verimliliği Yöneticisi Canpolat Çakal ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Proje Destekleri Daire Başkanı Ersoy Metin katıldı.

2020’DE EVD ŞİRKETİ OLDU

BTSO Enerji Verimliliği Yöneticisi Canpolat Çakal, EVM bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Merkezin TR41 bölgesindeki endüstriyel işletmelere enerji verimliliği konusunda her türlü desteği vermek üzere, BEBKA’nın destekleriyle 2015 yılında kurulduğunu belirten Canpolat Çakal, 5 yıllık süreçte 100’den fazla firmaya hizmet verdiklerini söyledi. 2020 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na müracaat ederek Yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi olduklarını ifade etti. 

UYGULAMALI EĞİTİMLER

BTSO EVM’nin hizmet kapsamında uygulamalı eğitimlerin de bulunduğunu söyleyen Canpolat Çakal, sadece beyaz yaka değil, mavi yakalı çalışanlara da destek olduklarını vurguladı. Uygulamalı eğitim alanında buhar kazanı ve sistemleri ünitesi, motor ve pompa sistemleri eğitim ünitesi, basınçlı hava sistemi eğitim ünitesi, soğutma sistemi eğitim ünitesi gibi bölümlerin yer aldığını ifade eden Çakal, “EVM gibi tesisler Türkiye’de oldukça sınırlı. BTSO ve BEBKA’nın destekleriyle bu kapsamlı merkezi Bursa’da sanayicilerimizin hizmetine sunmuş olduk.” dedi.

TEK AKREDİTE KURUM

EVM’nin Türkiye’de enerji verimliliği ölçümleri konusunda tek akredite kurum olduğunu kaydeden Çakal, “Enerji verimliliğinde işin belkemiği olarak ölçümü görüyoruz ve bu konuya çok önem veriyoruz. Buhar kapanı test cihazından iletkenlik ölçüm cihazına, kazan verim ölçüm cihazlarından iletkenllik ölçüm cihazına 20 ayrı ölçüm cihazına sahibiz. TÜRKAK tarafından akredite edilen tek kurumuz. Dünya standartlarında ölçüm hizmeti sağlıyoruz. EVM tarafından yapılan ölçüm sonuçları, TÜRKAK’ın tanınırlık anlaşması bulunan tüm ülkelerde de geçerliliğe sahip.” diye konuştu.

BTSO tarafından kurulan Bursa Model Fabrika işbirliğinde enerji verimliliği ve yalın üretim süreçlerini harmanladıklarını vurgulayan Canpolat Çakal, sadece Bursa değil tüm Türkiye’deki işletmelere hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.