Google Translete’e anlık çeviri desteği eklenecek

Çeviri uygulaması Google Translate’in android versiyonuna gerçek zamanlı çeviri özelliği ekleniyor. ABD merkezli teknoloji devi Google tarafından yapılan açıklamaya göre yapay zeka destekli söz konusu özellik İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde test ediliyor. Yalnızca mikrofon tarafından yakalanan seslerde çalışacak gerçek zamanlı çeviri özelliği için akıllı cihazların internet bağlantısı olması gerekecek.

Huawei Mate 30 Pro satışa çıktı

Teknoloji firması Huawei’nin son amiral gemisi modeli Mate 30 Pro, 8 bin 999 TL fiyatla Türkiye’de satışa çıktı. Google servislerinin kullanılmadığı ilk Huawei modelinde Android uygulama mağazası Google Play yerine Huawei AppGallery bulunuyor. 6.53 inç boyutunda, 2K+ çözünürlüğünde ve 18.5:9 formatında OLED ekrana sahip olan model, 8 GB RAM’e sahip. 256 GB ve 512 GB olmak üzere iki farklı depolama seçeneği sunan telefonun ana kamerası ise 40 Megapiksel çözünürlüğünde.

Dünyanın ilk otonom kamerası

Çin merkezli Remo Tech firmasının tasarımı olan The OBSBOT Tail, kameramana ihtiyaç duymadan kendi videolarını çekmek isteyenler için tasarlanmış bir cihaz. 4K çekim yapabilen kamera, 360 derece dönebilen 3 eksenli bir gimbal üzerinde yer alıyor. Kamera karşısındaki özneye göre açısını ayarlayan kamera, hareketleri takip edip fotoğraf ve video çekmeye olanak sağlıyor. 599 dolarlık fiyata sahip olan kamera, TIME dergisi tarafından 2019 yılının en iyi icatları arasında gösterildi.