Türkiye Ekonomisi

Türkiye Ekonomisi

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı

Koronavirüs salgını döneminde istihdamda yaşanacak sıkıntıların önüne geçmek için uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresinin 30 Haziran'a kadar uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işyerlerinde sigortalı çalışanlara verilen kısa çalışma ödeneği uygulamasına 26 Mart 2020'de başlanmış, uygulama 31 Mart 2021'de sona ermişti.

Yurt içi turizm verileri açıklandı

Hanehalkı yurt içi turizm verilerine göre 2020 yılında toplam seyahat sayısı bir önceki yıla göre %45,2 azalarak 42 milyon 847 bin olarak gerçekleşti. Yurt içindeki seyahatlerde yapılan toplam seyahat harcamaları ise geçen yıla göre %34,1 azalarak 32 milyar 250 milyon 278 bin TL oldu.

Trafiğe kayıtlı otomobil sayısı arttı

Mart ayında trafiğe kaydı yapılan otomobil sayısı bir önceki aya göre %87,2, geçen yılın aynı ayına göre %84,8 artış kaydetti. Türkiye’de trafiği kayıtlı otomobil sayısı son 19 yılda ise yaklaşık 8,5 milyon arttı.

 

KOSGEB 300 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) 300 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. İşletmelerin finansmana kolay erişimini sağlamaya yönelik anlaşmaya ilişkin imzalar KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ile JICA Türkiye Başkanı Nobuhiro Ikuro tarafından atıldı.