Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 47. kez düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar ödülleri sahiplerini buldu. Pandemi nedeniyle bu yıl ödül kazanan kişi, kurum ve kuruluşlar BTSO sosyal medya hesapları üzerinden açıklandı.

BTSO’nun “Ekonominin Oscarları” olarak nitelendirilen Ekonomiye Değer Katanlar ödüllerinde kurumlar vergisi, gelir vergisi, ihracat ve sektör liderleri olmak üzere 4 kategori altında 51 ödül verildi. Buna göre gelir vergisi dalında Şükrü Karagül, kurumlar vergisi dalında Limak Uludağ Elektrik, ihracatta ise Oyak Renault zirvede yer aldı.  Sektör birincileri kategorisinde ise 21 firma ödüle layık görüldü.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO üyelerinin küresel ticarette geldikleri başarılı noktayı ve Türkiye’nin kalkınması için gösterdikleri çabayı Ekonomiye Değer Katanlar ödülleri ile taçlandırdıklarını söyledi. Farklı dallarda ödül alan alan tüm kişi ve kurumları tebrik eden Başkan Burkay, “Bursamızı ve ülkemizi layıkıyla temsil eden, ihracat ve üretim gücü ile Türkiye ekonomisinin kahramanı olan Bursa iş dünyası temsilcilerimize teşekkür ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.
Tüm dünyanın toplumsal ve ekonomik açıdan tarihi bir sınavdan geçtiğini belirten Başkan Burkay, salgının çalışma hayatından, eğitim ve öğretime; sosyal ilişkilerden, iletişim yöntemlerine kadar tüm alışkanlıkları derinden etkilediğini ifade etti. Virüsün ortaya çıktığı ilk günden itibaren; ticaretin, üretimin ve ihracatın devam etmesi için 47 bini aşkın BTSO üyesi ve çalışanlarının pandeminin etkilerinden korunması adına hazırlanan eylem planlarını hızlı ve etkin bir şekilde hayata geçirdiklerini kaydeden Burkay, “Konsey ve komitelerimizden periyodik olarak aldığımız sektörel talep ve beklentilerle birlikte, uzmanlarımızın hazırladığı raporları çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Bakanlıklarımıza ve Cumhurbaşkanımıza kadar en üst makamlara aktardık ve takipçisi olduk. Bir yıla yaklaşan ve artık ‘yeni normal’ olarak adlandırdığımız bu olağanüstü süreçten etkilenen işletmelerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi adına uygulamaya alınan desteklerin hayata geçirilmesinde etkin bir rol üstlendik.” dedi.

İş dünyası temsilcilerine yönelik hizmet, etkinlik ve projeleri dijital platformlara taşıyan Türkiye’deki öncü kurumlardan biri olduklarını kaydeden Burkay, şöyle konuştu: “Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de özel sektörümüzün milli kalkınma hamlesine katkı sağlamak adına istihdamdan, üretimden ve ihracattan vazgeçmemesi takdire şayandır. BTSO olarak her yıl kent ve ülke ekonomimize en çok katkı sağlayan firmalarımızı ve girişimcilerimizi ödüllendiriyoruz. Bu sene ise ekonomimizin kahramanlarını yaşadığımız sürece uygun bir yöntemle taçlandırıyoruz. 47’nci kez düzenlediğimiz Ekonomiye Değer Katanlar Ödüllerini almaya hak kazanan müteşebbislerimizi ve firmalarımızı pandemi koşulları nedeniyle online ortamda ilan ettik. Ekonomimizin tüm kahramanlarını en samimi duygularımla bir kez daha tebrik ediyorum.”

“DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN OMUZ OMUZA ÇALIŞMALIYIZ”
Çetin mücadelede çıkış yolunun üretim ve yatırım iklimini yeniden tesis etmek ve daha güçlü bir Türkiye için omuz omuza çalışmak olduğunun altını çizen Başkan Burkay, “Ülkemizin güçlü potansiyeli, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hukuk, demokrasi ve ekonomi alanlarında gerçekleştirilecek reformlar ve daha da önemlisi millet olarak Türkiye’mizin geleceğine olan inancımızla 2021 yılına yepyeni umutlarla girdik. Kent ve ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm iş insanlarımızı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

“EDK ÖDÜLLERİ BİR KENT GELENEĞİ HALİNE GELDİ”
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Uğur, Ekonomiye Değer Katanlar ödüllerinin bir kent geleneği haline geldiğini söyledi. Ödüllerin, BTSO üyelerinin başarılarını kamuoyu ile paylaşmak ve onları yeni başarılar için teşvik etmek açısından önemli olduğunu vurgulayan Ali Uğur, “Ödüle layık görülen tüm iş insanlarımızı ve  firmalarımızı kutluyor, kendilerinin bundan sonra hem Bursa hem de ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaklarına inanıyorum.” dedi.

GÜÇLÜ BİR EKONOMİ GÜÇLÜ ÜLKE VE TOPLUMSAL İSTİKRARIN TEMİNATIDIR
Türkiye ve dünya ekonomisinde yeni başlangıçların yaşanacağı ve fırsatların ortaya çıkacağı yeni normalde, işbirliği kültürüne önem veren bir anlayışla projeler geliştirmeye devam edeceklerini kaydeden Uğur, “Türkiye’nin atılım yapması ve daha müreffeh yarınlara sahip olması için BTSO olarak elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız. Türkiye’mizin geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz. Daha çok çalışacağız ve daha çok üreteceğiz. Çünkü güçlü bir ekonomi güçlü ülke ve toplumsal istikrarın en büyük teminatıdır.” diye konuştu.