BTSO E-Ticaret ve Dijitalleşme Konseyi Başkanı ve BTSO Meclis Üyesi İlker Özgüven, Bursa’nın ilk e-ihracat konsorsiyumunu 2024 yılının sonuna kadar kurmaya hazırlandıklarını belirterek, “Bursa’dan e-ticaret devi çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

BTSO Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan İlker Özgüven, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan 2023 yılı e-ticaret rakamlarına göre sektörün, yüzde 115’lik bir büyüme sağlayarak, 1,85 trilyon liralık bir işlem hacmine ulaştığını söyledi. E-ticaret ile geçen yıl 5 milyar 870 milyon ürün satışının gerçekleştiğini belirten Özgüven, “2024 yılı için sektörümüzün hedefi 3,8 trilyon lira. İşin güzel tarafı, e-ihracat kısmında da çok iyi gidiyoruz. En çok ihracat yaptığımız ülke Kanada. İkinci sırada İngiltere, üçüncü sırada ise ABD geliyor. Bu ülkeleri Rusya, Almanya ve Azerbaycan takip ediyor. Yerel operasyonlarda lojistik ve depolama imkanlarının iyi olması bu ülkeleri ön plana çıkarıyor.” diye konuştu.

KUYUM SEKTÖRÜ YÜZDE 115 BÜYÜDÜ

E-ticaret’te en çok büyüyen sektörlerin yüzde 115 ile kuyum sektörü olduğuna işaret eden İlker Özgüven, elektronik eşya ve tekstilde de büyümenin devam ettiğini söyledi. Online harcama kitlesinin ağırlıklı olarak 26 ile 35 yaş arasında olduğunu belirten Özgüven, sepet ortalamasının ise yaklaşık 450 lira olduğunu, en yüksek sipariş payının ise yüzde 90 ile mobilden geldiğini kaydetti. Bursa’da 2023 yılı itibariyle 25 bin 658 firmanın e-ticaret faaliyeti olduğunu dile getiren BTSO E-Ticaret ve Dijitalleşme Konseyi Başkanı İlker Özgüven, Bursa’nın e-ticarette 62,1 milyar liralık alım ve 72 milyar liralık satışla Türkiye’de ilk 5’te bulunduğunu söyledi. İlker Özgüven, “Pazar yerinde ihracat yapan 3 bin firmamız var ve bu firmalar aylık ortalama 30 milyon liralık e-ihracat yapıyor. En çok sattığımız ürünler ise abiye kıyafet, ev tekstili, bebek battaniyesi ve banyo paspası.” dedi.

TÜRKİYE’NİN 7’NCİ E-İHRACAT KONSORSİYUMU

Bursa’da 2024 sonuna kadar ilk e-ihracat konsorsiyumunu kurmayı amaçladıklarını açıklayan İlker Özgüven, şunları kaydetti: “Bu konudaki çalışmalarımızı tamamladık. Ayrıca bir yabancı yatırımcıyla görüşmelerimizi de sürdürüyoruz. 5 firma ile Bursa’nın ilk, Türkiye’nin ise yedinci e-ihracat konsorsiyumunu kurmuş olacağız. Bursa’dan da inşallah e-ihracat devi çıkarmayı amaçlıyoruz.”