Türkiye’de tekstil sektörünün en önemli buluşmalarından olan Bursa Textile Show Fuarı sektörün dış ticaret hacmine güç katmayı sürdürüyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde KFA Fuarcılık organizasyonuyla 5-7 Eylül 2023 tarihleri arasında yerli ve yabancı iş profesyonellerini Bursa’da buluşturan organizasyon, trend alanı ve ilham verici seminerlerle birçok yeniliğe ev sahipliği yaptı.

Yaklaşık 70 ülkeden alıcının ziyaret ettiği fuarda stant açan firmaların temsilcileri ve yurt dışından gelen sektör temsilcileri, 10.’su düzenlenen organizasyonun her geçen dönem kalitesini artırdığını söyledi. Sektör temsilcileri, 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan 11. Bursa Textile Show Fuarı’nı dört gözle beklediklerini dile getirdi.

Yaklaşık 38 yıllık geçmişe sahip bir firmayız. Bu fuar, her 6 ayda bir yapıldığında katılım sağlıyoruz. Uluslararası nitelikte bir fuar. Bu fuarın fevkalade önemli katkıları oldu. Biz zaten öteden beri ihracat yapan bir firmaydık ama bu fuarda kendimizi müşterilere ifade etme fırsatı bulduk. Dışarıya müşteri ziyaretine gittiğinizde bir günde ya da bir haftada gezebileceğiniz müşteri sayısı sınırlı ama burada yaklaşık 200 firmaya dünyadan belki 3 bin insan geliyor ve üç gün içerisinde siz 60 ülkeden 2 bin firmanın içinden ihtiyacınız olan firmalarla karşılaşıyorsunuz. Bu, müthiş bulunulmaz bir nimet. Sabahleyin çıkıyorsunuz evinizden, bulunduğunuz şehirde fuara gidiyorsunuz. Akşam tekrar evinize dönüyorsunuz. Yani bir müşteri ziyareti, yurt dışı müşteri ziyareti gibi değil ya da yurt dışında katıldığımız bir fuar gibi değil. Dolayısıyla bu fuarın birçok yönüyle katma değeri oldu ve bunun büyüyerek devam ettiğini görüyoruz zaten.

Bursa Tekstil Show başladığı ilk günden bu yana firmamız fuara katılım sağlıyor. Her geçen gün üzerine koyarak, her geçen sezon üzerine koyarak, gerek alım heyeti kapsamında, gerek fuara katılım gösteren ev sahibi firmalarımız anlamında yükselen bir ivmeyle ilerliyor. Dünya platformunda da adından söz ettiriyor olması Bursa'mız için son derece kıymetli. Farklı farklı ülkelerden müşterilerimizi ağırladık. Aynı şekilde İstanbul'dan gelen konfeksiyoncu, marka müşterilerimizi de ağırladık. Bundan sonraki fuarların da yine aynı şekilde yoğun ve verimli geçeceğini düşünüyoruz.

Başından beri katılıyoruz fuara. Bu fuar; Bursa tekstil sanayinin gelişmesi için, dışa açılması için yapılıyor. Birçok firma, ilk ihracatlarını buradan yaptı. Sonrasında ihracatlarını büyüttüler. Şu anda tabii küresel bir kriz var ama buna rağmen yine de iyi ilerliyoruz ve umarım bundan sonrası için daha da iyi olacak diye düşünüyorum. Fuarlara katılmak, firmaların vizyonunu hakikaten değiştiriyor. Birçok firma, dünyanın birçok yerindeki fuarlara katılıyor. Ben geçen döneme göre daha güzel olduğunu düşünüyorum buradaki fuarın. Her geçen gün kalitesini artırdığını düşünüyorum.

Fuarcılık, her sektör için önemli ama tekstil sektörü için çok çok önemli. Bursa Tekstil Show kurulduğundan beri varız ve devamlı olarak fuara katılıyoruz. Çok büyük katkıları var. Yeni müşterilerle tanışmak olsun, çalıştığımız müşterilere yeni koleksiyonlarımızın servisi konusunda olsun Bursa Tekstil Show’un bu konularda büyük katkısı var. Yurt içi ve yurt dışından yeni müşteriler geldi. Gereken servisimizi verdik ve birbirimizle tanıştık. Fuar organizasyonu olsun, stant organizasyonu olsun bütün servisleri çok başarılı bir çalışma yapıyorlar.

İki senedir bu fuara katılıyoruz. Hazırlanma süremiz fuardan yaklaşık 8 ay önce başlıyor. Zaten bizim alt bez koleksiyon alımı tamamen 2 sene öncesinden hazırlıklı olduğumuz için üzerinde sadece düz boya ve baskı ağırlıklı Ar-Ge'mizi geliştiriyoruz ama tabii fuar da olmasa bizim çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Sonuçta biz ihracat olarak da bir firmayız ve iç piyasada çok servisimiz yok. Dolayısıyla sürekli aktif olmak ve güncel olmak zorundayız. Bu yılki organizasyona baktığımızda önceki yıllarda yapılan fuarlara göre çok daha iyi ve kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun geleceğini biz çok iyi görüyoruz. Yaklaşık iki sene, üç sene sonra katılımın daha da artacağını düşünüyoruz. Umarım devam eder, biz mümkün olduğunca önümüzdeki yıllarda da katılmaya çalışacağız. Fuarın çekiciliğini biraz Avrupa müşterisi üzerine yoğunlaştırırsak çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Bu fuara Merinos'ta ilk başladığı günden beri katılıyoruz. Çok verimli geçti. Ben ilk günden beri bu fuarın ileriki yıllarda bir Fransa Texworld ya da bir Premiere Vision fuarı gibi olacağını düşünüyorum. BTSO yurt dışından bizim için müşteriler getiriyor, onların masraflarını karşılıyor. Benim beklentim yüksek. Şu an tekstil sektörümüz genel dünya konjonktürü olarak biraz sıkıntıda. Türkiye de bundan nasibini alıyor tabii ki ama güzel olacağına inanıyoruz. BTSO’nun hizmetlerinden memnunuz. Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’dan, BTSO ve KFA Fuarcılık hizmetlerinden çok memnunuz.

Bursa Textile Show’a bu üçüncü katılışımız ve oldukça hızlı geçti. İspanya'dan da bazı müşterilerimiz geldi, onun dışında yine Polonya, Portekiz ve Avrupa müşterileri de vardı. Daha çok Avrupalı müşteriler, ihracatçı konfeksiyoncu firmalar, çalışmış olduğumuz firmalar ve bugün tanışmış olduğumuz firmalar yer aldı. Oldukça güzel ve verimli geçti. Umarım bu şekilde devam eder. Kalabalık bir ekiple yer aldık. Ar-Geekibimiz, pazarlama destek ekibimiz, İstanbul'da iki kişiden oluşan satış grubumuz ve İzmir'de de aynı şekilde bir satış ayağımız var. İhracat departmanımız var, piyasada çok tecrübeli arkadaşlardan oluşan bir kadromuz var. Hem iç piyasada hem de ihracatta oldukça iddialı bir firmayız. Her şeyden öte burada çok eski dostlarımızla beraber olduk. Fuar alanımızdan da oldukça memnunuz kesinlikle çok müsait, çok güzel. Burada da devam etmesi daha sağlıklı olacaktır.

Güncel desenler üzerine yine güncel renklerle yorumlayarak hem yaz, hem kış için iki ayrı koleksiyon yaparak fuara hazırlandık. Gelen müşterilerimiz de hem yaz hem kış desenlerimizi görme imkânı buldu. Fuarlar firmaların kendini dış dünyaya bir nevi göstermesi için bir fırsat oluyor. Çalıştığımız hâlihazırda müşteriler geldi, yeni tanıştığımız müşteriler de oldu. Gerek yurt içi, gerek değişik ülkelerden yurt dışından gelen müşterilerle burada tanışma ve koleksiyonumuzu gösterme imkânı bulduk. Yabancı müşterimiz ziyaretimize geldi. Bizim için olumlu geçti. Fuar başladığından beri zaten Bursa Textile Show'a katılımcıyız ve her geçen sene daha da üstüne koyarak fuarın geliştiğini görüyoruz. Biz de bu gelişimden memnunuz. Açıkçası önümüzdeki yıllar içerisinde daha da iyi olacağını da görüyoruz. Polonya, İspanya, İngiltere, Hırvatistan, Romanya, Rusya ve Arap ülkelerinden gelenler oldu. Genel olarak ihtiyacımız olan müşteri grupları ile karşılamış olduk.

İhracatımız, dolaylı yoldan satışımızın yüzde 35’ini oluşturuyor. Genelde iç piyasa ihracatçı konfeksiyonculara da mal satıyoruz. Fuar, kongre merkezinde olduğu için bize biraz kapalı çarşı havası verdi. Gayet yoğun geçti ve günlük müşteri potansiyelimize ulaştık. Genelde Rusya ağırlıklı ziyaretçilerimiz oldu. Almanya ve Fransa’dan gelen müşterilerimiz de oldu. Fuarcılık, tekstil için çok önemli. Biz de bu fuara özel kreasyonlarımızı hazırladık, güzel bir görsel oluşturmaya çalıştık. Müşterilerimizi karşıladık ve gelen müşterilerimizle olumlu görüşmeler yaptık. hizmetlerinden çok memnunuz.

Bursa Textile Show’a 2 yıldır katılım sağlıyoruz. Bizim amacımız, özellikle yurt dışı piyasaya açılmak. Alım heyetiyle ilişkiler kurmak, ihracat yapmak amacıyla katılım sağladık fuara. İhracat ve fuarcılık çalışmaları, bizim yurt dışı piyasaya açılmamıza vesile oluyor. Alım heyetleri geliyor, standımızı ziyaret ediyor. Güzel görüşmelerimiz oldu. Fuarın geleceği bence bundan sonra daha güzel olacak çünkü sürekli gelişiyor ve gelişmesi lazım. Daha büyük alım heyetleriyle daha da güzel olabilir.

Biz tasarımından üretimine kadar kendimize ait ürünler yapan Belçikalı bir moda markasıyız. Bursa'ya ilk defa geldim ama Türkiye'ye yabancı değilim. Daha önce Türkiye'den firmamız için birçok ürün ve kumaş satın aldım. Bursa'da da aynı memnuniyeti sağlayabileceğimizi düşünerek bu etkinliğe katıldık. Buradaki bulabileceğimiz kumaşlar için çok heyecanlandık. İstediğimiz kalitede, istediğimiz ürünleri bulduğumuz için her yıl gelmeyi düşünüyoruz.

Fuara 3. defa geliyorum. İstanbul ve Antalya’da da birkaç defa fuara katıldım ama Bursa tekstil merkezi olduğu için burayı daha çok sevdik. Daha ince materyallere odaklı çalışıyoruz ve birkaç firmayla anlaştık. Bursa’yı konum, tarihi eserler ve tekstil bakımından çok beğendik. Gelecek fuarlara katılmayı dört gözle bekliyoruz.

Rusya’dan katılım sağladım. Daha çok erkek kostümlerine yönelik üretim yapıyoruz. Rusya’da çok bilinir satış mağazalarımız var. Bursa’ya ilk defa geldim. Daha önce İstanbul ve Antalya’da fuarlara katıldım ama burası tekstil merkezi olduğu için beklentimiz yüksek oldu. Buradaki firmalarla anlaşma yapma konusunda oldukça istekli olarak yola çıktık. Buradan aldığımız olumlu dönüşler doğrultusunda sık sık gelmeyi ve gelecek fuarlara katılmayı isteriz.

Şirket olarak iki kere katıldık ama bu, benim Bursa’da ilk defa katıldığım fuar. Büyük beklentilerle geldik ve bu beklentilerimiz karşılandı. Bursa, tekstil merkezi olduğu için başarılı bulunuyor. Mümkün olduğunca buradan alış yapmak isteriz. Bu fuarı ülkemizde herkese önereceğim ve bir sonraki fuarlara da katılmayı istiyoruz. Bu fuarın başka ülkelerde yapılması bizim için çok iyi olabilir. Çok anlayışlı, çok sevecen ve anlatmayı seven insanlarla karşılaştım.

Mısır’da Kahire Ticaret Odası Hazır Giyim ve Ev Tekstili Komite Başkanıyım ve birçok firmayı temsil ediyorum. 42 yıldır bu sektörde firma sahibi ve üreticiyim. Bu fuara 7-8 kere katıldım ve her geldiğimde kalitenin arttığını ve ürünlerin eşsiz bir hal almaya başladığını görüyorum. Bundan çok memnunum. Bu fuarda da daha kaliteli, güzel ve bize hitap eden kumaşlar gördüm. Fuarı birçok uluslararası fuar ile aynı kategoriye koyabiliriz çünkü Türkiye’de tekstil firmalarının başarılı olduğunu modayı takip ettiklerini ve her fuarda değişik kumaşları sergilediğini görüyoruz. Her geldiğimde bir öncekinden daha büyük bir memnuniyetle dönüyorum. Türk firmalarıyla alışveriş yapmayı seviyoruz. Yakın mesafeden dolayı siparişlerimiz maksimum 1 haftada elimize ulaşıyor. Bu durumdan çok mutluyuz ve Türkiye ile çalışmaktan çok memnunuz.

Türkiye’de bu fuara katılım oranı yüksek olduğu için tercih ettik. İkinci kez bu fuara katıldım ve çok beğendim. Tekrar katılmak isterim. Fuar kapsamında birçok firma ile tanıştık. İlerleyen yıllarda çok daha iyi olacağını düşünüyoruz.