Bursalı Firma Karavan Üretimine Başladı

Bursalı Firma Karavan Üretimine Başladı

“Pandemide Artan Karavan Talebini Karşılamayı Hedefliyoruz”
Bursa’da yaklaşık 50 yıldır otobüs karoseri sektöründe hizmet veren Uğur Karoser, pandemi ile birlikte bu alandaki tecrübesini karavan sektörüne taşıdı. BTSO tarafından Ticaret Bakanlığı destekleriyle yürütülen Bursa Ticari Araç, Karoseri, Üst Yapı ve Tedarikçileri Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi’nde yer alan firmanın Genel Müdürü Uğur Sönmezyuva, “Pandemi ile birlikte turizmde değişen tüketici alışkanlıkları karavana olan ilgiyi artırdı. Firma olarak biz de güçlü üretim altyapımızı değişen ihtiyaçlara hızla adapte ederek ilk çekme karavan üretimimizi gerçekleştirdik.” dedi.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından Ticaret Bakanlığı destekleriyle yürütülen UR-GE projelerinden faydalanan firmalar üretim ve ihracat başarılarıyla dikkat çekiyor. Bursa Ticari Araç, Karoseri, Üst Yapı ve Tedarikçileri Sektörü UR-GE Projesi’nden faydalanan Uğur Karoser firması, monoblok iskelet üzerine O1 ve O2 sınıfı çekme karavan üretti. Yaklaşık 50 yıldır otobüs karoseri sektöründe hizmet verdiklerini ifade eden Uğur Sönmezyuva, şase ve panelvan araçların dönüşümünü gerçekleştirdiklerini vurguladı. Sektörün önde gelen markaları ile çalıştıklarını belirten Sönmezyuva, “Hem yurt içi satış hem de ihracatımız var. Pandemi sürecinde de karavan sektörüne girdik. BTSO’nun UR-GE projesi kapsamında ABD’ye gerçekleştirdiğimiz yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde karavan üreticilerini ziyaret etmiş ve çok etkilenmiştik. Türkiye’de bunu nasıl yaparız diye düşündük ve pandemi ile birlikte bu işe başladık. Tamamıyla monoblok üzerine, 4 kişilik bir ailenin rahatça yaşayabileceği bir çekme karavan ürettik.” dedi.

“MART AYINDAKİ FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK”
Ürettikleri karavanı Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek olan Camp & Caravan Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkaracaklarını kaydeden Sönmezyuva, “Ülkemizde başka şehirlerde karavan üretimi yapılıyor ancak Bursa’da ilk oldu. Üretim aşamasının zorlukları vardı ama yabancı olmadığımız bir sektördü. İyi bir altyapı oluşturduktan sonra çalışanlarımızla bu işi yapmak için yola çıktık. Sonuçta O1 ve O2 segmentinde iki karavan üretimi gerçekleştirdik. Bu karavanlar ilk araçlarımız oldu. Gelen taleplere göre daha büyük veya küçük, farklı nitelikte karavanlar üretmeyi ve motorlu karavan sektörüne de girmeyi düşünüyoruz.” dedi.

“YURT DIŞINDAN DA TALEP VAR”
Firma olarak okul servis taşımacılığı ve turizm sektörleri ağırlıklı çalıştıklarını anlatan Uğur Sönmezyuva, “Pandemi ile turizm neredeyse durma noktasına geldi. Okullar kapandı. Bu sektördeki araçları imal edemediğimiz için karavan üretimine yöneldik. Bununla birlikte toplu taşıma işlerimiz yavaş da olsa devam ediyor. Ayrıca yurt dışına gönderilmek üzere CNG ve elektrikli araçlar yapıyoruz. Karavanlarımızı hem iç pazar hem ihracat olarak düşünüyoruz. Yurt dışında halihazırda çalıştığımız distribütörlüklerimiz var. Onlar da bu işe sıcak baktılar. Çünkü Avrupa’da da pandeminin etkisi var. Ürettiğimiz ilk araçları Avrupa’da da sergileyeceğiz. İhracatta büyük hedeflerimiz var.” dedi.

KARAVANDA EV KONFORU”
Ürettikleri karavanla ilgili bilgiler veren Sönmezyuva, “Otobüs karoseri ve VIP dizayn işlerinden geldiğimiz için karavana biraz onu kattık. Karavan içinde ranzamız ve yatak haline dönüşen oturma grubumuz var. TV, uydu sistemi ve güneş panelimiz bulunuyor. İlla karavan parkına gitmeniz gerekmiyor. Herhangi bir ortamda, tabiat içerisinde aracınızı çekip güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz. İç ve dış duş, tuvalet var. 140 litre hacme sahip buzdolabı, ısıtıcı, masa ve ocak bulunuyor. Karavanda özellikle bagaj hacmini artırmak istedik. Karavanın yan tarafında küçük bir bagajımız var. Oradan ranzanın alt yatağına ulaşabiliyorsunuz. Ön tarafta da iki büyük tüp alabilecek bir bagajımız yer alıyor. Bunu isteğe göre koymayabiliyoruz. Aracın sağ tarafında dış tentemiz var. Burada dışarda oturmak istenirse masaya dönüşebilen bir dolap kapağımız bulunuyor. Karavanda soğuk sıcak izolasyonumuz var. Monoblok bir iskelet yaptık. En önemlisi bu. Hiçbir şekilde ek yok ve su geçirmiyor. Her şeyiyle üstün kaliteli ve nitelikli bir karavan ürettik.” diye konuştu.

“BTSO’NUN UR-GE PROJESİ İLE ABD PAZARINA GİRDİK”
BTSO’nun UR-GE projesinden faydalandıklarını ve proje faaliyetlerinin kendilerine ufuk kazandırdığını vurgulayan Uğur Sönmezyuva, “UR-GE projesi kapsamında ABD’de Detroit ve Las Vegas’ta düzenlenen iki ayrı yurt dışı pazarlama faaliyetine katıldık. Sektörümüz için ABD gerçekten çok büyük bir pazar. Firma olarak biz de bu pazarı hedefliyorduk. UR-GE sayesinde pandemi öncesi ABD’ye ilk ihracatımızı da yaptık. Cabrio İveco otobüsleri gönderdik. Araçlarımız çok beğenildi. Hatta bu başarımızı Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan da sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı. Geçen hafta bir aracımızı daha yine ABD’ye gönderdik. Bu pazarda daha büyük adetlere ulaşmak istiyoruz ama şu an pandemi dolayısıyla istediğimiz ivmeyi henüz yakalayamadık.” dedi.

2021’DEN UMUTLUYUZ
Karoseri sektörü açısından 2021 yılının daha iyi geçmesini beklediklerini ifade eden Sönmezyuva, “Koronavirüse karşı aşının bulunması ile Mayıs ayından sonra ülkemizde ve dünyada turizmde canlanma yaşanacaktır. Geçen yıl pandemi nedeniyle ertelenen siparişlerin de yılın ikinci yarısından sonra devreye gireceğini öngörüyoruz. Pandemi öncesinde çok iyi bir pazar yakalamıştık. ABD ve hatta Japonya pazarına kadar uzanmıştık. Ancak pandemi ile işler yavaşladı. Bu süreçte Hükümetimizin sağladığı destekler, Odamızın çalışmaları ve UR-GE projesindeki güçlü dayanışmamız bizi ayakta tutan faktörler oldu. Hem devletimize hem Bursa Ticaret ve Sanayi Odamıza destekleri için şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.