Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ticaret Bakanlığı destekleri ile yürütülen İnşaat ve Yapı Malzemeleri UR-GE Projesi kapsamında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yurt dışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

BTSO’nun “İnşaat ve Yapı Malzemeleri UR-GE Projesi” üyeleri ABD ve Özbekistan’ın ardından ihracatta rotasını komşu ülke Bulgaristan’a çevirdi. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilen yurt dışı pazarlama faaliyetine küme üyesi 16 firmadan 25 temsilci katıldı. Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen B2B görüşmelerinde yerel alıcılarla bir araya gelen BTSO heyeti, program çerçevesinde Sofya ve Filibe’de yerinde pazar incelemesi için firma ve kurum ziyaretleri de gerçekleştirdi.

Ticaret Hedefi 10 Milyar Dolar

Etkinliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, UR-GE projesi kapsamında üçüncü yurt dışı pazarlama faaliyetini komşu ülke Bulgaristan’da gerçekleştirdiklerini kaydetti. Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ekonomik ilişkilerin son yıllarda istikrarlı bir gelişim gösterdiğini belirten Şenocak, “İki ülke dış ticaret hacmi 2022 yılında 7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bursa iş dünyası olarak yıllık 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için gayret gösteriyoruz. Ticaret hacmimizin yanı sıra, inşaat-müteahhitlik hizmetleri ve yatırımlarımızı da artırmak öncelikli hedefimiz.” dedi. 

Türkiye’nin Avrupa’ya Açılan Kapısı

Bulgaristan’ı Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak nitelendiren Şenocak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bulgaristan, uluslararası rekabette söz sahibi olmak isteyen firmalarımız için en önemli pazarlardan bir tanesi. Coğrafi yakınlığı, AB pazarına kolay erişim sağlaması ve yeni pazarlara ulaşma imkanı sunması Bulgaristan’ı sektörümüz açısından cazip kılan faktörler arasında yer alıyor. İnşaat ve yapı malzemeleri sektörümüzün Bulgaristan pazarında daha etkin rol oynamasını hedefliyoruz. UR-GE projemiz kapsamında düzenlediğimiz etkinliğin bu kapsamda yeni ve güçlü işbirliklerine vesile olacağına inanıyoruz.”

Bulgaristan Doğru Bir Hedef Pazar

BTSO Meclis Üyesi Hüseyin Kul, Bulgaristan’ın inşaat ve yapı malzemeleri sektörü için doğru bir hedef pazar olduğunu vurguladı. Bulgaristan’daki firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmenin yanı sıra ticaret ve sanayi odaları ile sektörel STK’ları da ziyaret ederek pazar hakkında bilgi aldıklarını ifade eden Kul, “Bulgaristan’da AB fonları ile birçok inşaat projesi gerçekleşiyor. Yakın zamanda ısı yalıtım, dış cephe kaplamaları ile ilgili de bir fon oluşturulacağı bilgisini aldık. Şirket olarak bu alanda güçlü bir bilgi birikimi ve altyapıya sahibiz. Bu konuda çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Ürünlerine İlgi Var

BTSO 23. Meslek Komitesi Başkanı Levent Bilek, Bulgaristan’ın 2008 krizinden büyük yara aldığını anımsatarak, “Ziyaretimizde Bulgaristan’ın bu etkiden kurtulduğunu ve bambaşka bir ülke haline geldiğini gözlemledik. Türk ürünlerine de büyük bir ilgi var. Avrupa Birliği’ne gümrüksüz mal sevkiyatı yapabiliyorlar. Bizim buraya daha çok gelmemiz, işbirliklerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu kadar yakın ilişkilerimizin olduğu, komşu ülkemiz Bulgaristan’a ihracatımızı artırmalıyız.” şeklinde konuştu. 

Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen B2B etkinliğini Sofya Ticaret Müşaviri Çağatay Başer de ziyaret ederek firmalarla yakından ilgilendi.

Firma ve Kurum Ziyaretleri Yapıldı BTSO heyeti Sofya’da Bulgaristan İnşaat Odası ve Bulgar Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BULTİŞAD) ziyaret ederken, Filibe’de ise Filibe Ticaret Ataşesi Armağan Al’ın da katıldığı toplantıda Bulgar-Türk İşadamları Derneği (BULTİŞ) üyeleri ile bir araya geldi. Firmalar Filibe’de son olarak yapı market Praktiker’i inceledi.