Kovid-19 salgını sebebiyle düzenlemeyen uluslararası fiziki fuarların yeniden başlamasıyla birlikte KFA Fuarcılık faaliyetlerine hız verdi. Bu yılın ilk yarısında 4 yurt dışı fuar organizasyonu gerçekleştiren KFA Fuarcılık, yılsonuna kadar 7 fuarı daha takvimine ekledi.

BTSO, Bursalı firmaların yurt dışına açılmasını teşvik etmek ve ihracatlarını artırmak amacıyla hayata geçirdiği Küresel Fuar Acentesi (KFA) projesi kapsamında son 9 yılda düzenlediği 200’e yakın yurt dışı iş gezisi ile kentin ihracata dayalı kalkınma hamlesine öncülük etti. Bursa iş dünyasının yeni pazarlara erişimi ve ürünlerinin dünyaya tanıtılması için firmalara önemli destek sağlayan KFA Fuarcılık, 2022 yılının ikinci yarısı için fuar takvimine 7 yeni fuarı daha ekledi.

20 BİN LİRAYA KADAR FUAR DESTEĞİ

Bu yılın ilk yarısında Bursalı firmaları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Premiere Vision ve Texworld, ABD’nin Los Angeles kentindeki LA Textile Show ve İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleştirilen Salone Internazionale del Mobile Fuarları ile buluşturan KFA Fuarcılık, yılın ikinci yarısında da ihracat seferine devam edecek. BTSO üyeleri KFA Fuarcılık ile Automechanika Frankfurt, SIAL Paris ve BAUMA Münih gibi dünyanın alanında en prestijli fuar organizasyonlarını inceleyecek. KFA Fuarcılık organizasyonuyla gerçekleştirilen yurt dışı fuar organizasyonlarına katılan firmalar ayrıca BTSO’dan 1.000 TL, KOSGEB’den ise 20.000 TL’ye destek alabilecek.

MİLLİ KATILIM YETKİSİ

Ticaret Bakanlığı’nca ‘Yurt Dışı Fuar Düzenleme Yetki Belgesi’ ile Türkiye adına dünyanın farklı ülkelerindeki fuarlara ‘milli katılım organizasyonu’ düzenleme yetkisine de sahip olan KFA Fuarcılık ayrıca HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, Bursa Textile Show ve Bursa Food Point gibi önemli fuarların da organizasyonlarını gerçekleştiriyor. KFA Fuarcılık tarafından düzenlenecek organizasyonlarına ilişkin detaylı bilgilere www.kfa.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

YILSONUNA KADAR 7 FUAR DAHA HEDEFLENİYOR

KFA Fuarcılık yılın ilk yarısında 4 yurt dışı fuar organizasyonu gerçekleştirdi. Bunlar; Premiere Vision ve Texworld Fuarları Paris-Fransa (Tekstil-Hazır Giyim), LA Textile Show Los AngelesABD (Tekstil), Salone Internazionale del Mobile Milano-İtalya (Mobilya).Yılsonuna kadar 7 fuar organizasyonu daha düzenlenmesi hedefleniyor. Bu organizasyonlar da şu şekilde; K 2022-Almanya (Plastik-Kauçuk), Automechanika Frankfurt-Almanya (Otomotiv), Sial Paris-Fransa (Gıda), Bauma-Almanya (İnşaat), AMB Stuttgart-Almanya (Makine-Metal İşleme), Energy Storage-Almanya (Enerji), Euroblech 2022-Almanya (Metal İşleme).

7 BİNDEN FAZLA İŞ İNSANI FAYDALANDI

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya pazarlarında rekabet gücü elde etmek ve dünya ihracatından daha fazla pay almak isteyen firmalar için temel koşullardan birinin uluslararası fuar organizasyonlarına katılım olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerin üretimdeki başarılarını fuarlar aracılığıyla uluslararası boyuta taşıyarak zenginleştiğini vurgulayan Başkan Burkay, “BTSO olarak Türkiye’nin üretim üssü olan Bursa’mızda, sektörlerimizi dünya pazarlarında rekabetçi bir yapıya kavuşturmak amacıyla Küresel Fuar Acentesi projemizi hayata geçirdik. Şimdiye dek 7 binden fazla iş dünyası temsilcimizi yurt dışı fuarlarına taşırken, üyelerimizin yüzde 70’i ilk kez pasaport çıkardı. Projemiz sayesinde firmalarımız artık yalnızca iç pazara bağlı kalmıyor, dünyanın dört bir yanındaki fuarlara katılarak yeni müşteriler buluyor. Projemiz son 9 yıllık dönemde 2.900’den fazla yeni ihracatçı firma kazanmamıza öncülük etti.” dedi. Küresel Fuar Acentesi projesi ile yurt dışı fuarlarına katılan Bursalı firmaların fuar ziyaretlerinin yanı sıra, özel olarak organize edilen ikili iş görüşmelerine de katılma fırsatı bulduğunu belirten Başkan Burkay, “Firmalarımızın talepleri doğrultusunda belirlediğimiz firmalarla üyelerimizi ikili iş görüşmeleri masalarında buluşturuyoruz. Bununla birlikte önemli kurum ve firma ziyaretleri de gerçekleştirdiğimiz iş gezilerimizle üyelerimiz dünya trendlerini yakından tanıma fırsatı elde ediyor.” ifadelerini kullandı.