Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Üyesi Ali Faruk Çolak, kısa adı LİHKAB olan Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Lisanslı mühendislik mesleğinin gelişmesi, tanınması amacıyla 2005 yılında 5368 sayılı Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Birliği (LİHKAB) kanunu ile hayata geçirilen LİHKAB Derneği’nin Bursa ayağı hizmet vermeye başladı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Üyesi Ali Faruk Çolak, meslektaşlarının güvenoyunu alarak uzun yıllar verdiği mücadele sonrasında kurulan derneğin Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

TKGM Bünyesinde Hizmet Veriyor

Ülkelerin en kıymetli arşivlerinin nüfus, tapu ve kadastro kayıtları olduğunu belirten LİHKAB Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Faruk Çolak, derneğin kuruluş amacı ve çalışmaları ile ilgili “Ülkemizde tapu ile kadastro kayıtları 176 yıllık bir tarihe sahip Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde arşivlenmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM); sürekli gelişen ve yenilenen teknolojiler ile mülkiyet haritalarının sürekli güncel kalması, mülkiyetle ilişikli diğer kurumlar ile entegrasyonların sağlanması için çalışmalarını sürdürmektedir. Mevcut personel ve donanımı ile daha verimli ve hızlı işlem yürütmek adına, kurum bünyesindeki ‘Teknik Hizmetler’in özel sektöre devri sonrası 2005 yılında 5368 sayılı kanun ile hayata geçirilen LİHKAB, belirlenen teknik hizmetler ve şartları sağlayan Harita ve Kadastro Mühendislerince Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adına yürütülmesine imkân sağlamıştır.” değerlendirmesinde bulundu. 

‘Bursa’nın İhtiyacını Karşılayacak'

Gelişen ve yenilenen teknolojilerle sistemin daha verimli ve hızlı hale getirilmesi için derneklerin çok önemli olduğunu da vurgulayan Çolak, “2009 yılında ilk lisanslı büroların açılmasıyla başlayan LİHKAB süreci 2020 yılında yapılan köklü kanun değişikliği ile 81 ilde aralıksız sürdürülmektedir. Vatandaşların taşınmazlarıyla ilişkili temel ihtiyaçların çözümlenmesinde yerel LİHKAB bürosuna giderek bilgi almaları oldukça önemli. Teknik hizmetler, parsellerin sınırlarının belirlenmesi, birleştirilmesi, cins (vasıf) değişikliği, irtifak hakkı, hatalı bağımsız bölümlerin düzeltilmesi gibi birçok işlemi LİHKAB bürolarına giderek hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak mümkün. LİHKAB Birliği Derneği olarak, şehrimizdeki bu açığı kapatmak adına uzun yıllardır süren Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları mücadelemizi LİHKAB Birliği Derneğimiz ile taçlandırdık ve hizmete aldık. Yönetim Kurulu Başkanlığını şahsıma layık gören tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.