Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), dış ticaret odaklı pro - jelerini tüm hızıyla sürdürüyor. BTSO’nun Ticaret Bakanlığı des - tekleriyle hayata geçirdiği Makine UR-GE projesi kapsamında sektör temsilcileri, Meksika’da yurt dışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirdi. Türkiye’de en fazla Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (URGE) yürüten kurumların başında gelen BTSO, proje kapsamında düzenlediği yurt dışı pazarlama faaliyetleriyle üyelerinin küresel pazarda daha etkin rol olmasını hedefliyor. Oda’nın “Bursa, Makine Sektöründe UR-GE İle İhracatı Artırıyor” projesi ile sektör temsilcilerinin yeni durağı Meksika oldu. 20’den fazla UR-GE projesi üyesi firma, Meksika’nın Mexico City şehrinde yurt dışı pazarlama faaliyetine imza attı. Bursalı firmalar, Meksikalı 45 firmadan 60’ı aşkın iş insanı ile işbirliği masasında bir araya geldi. Firmalar bu organizasyonda 100’e yakın iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Sektör Temsilcileri Hedef Pazarlara Odaklandı

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, makine sektörünün Türkiye için stratejik bir konumda olduğunu söyledi. Makine UR-GE üyelerinin küresel pazardan daha fazla pay elde etmesi için önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Şener, “URGE üyelerimiz Avusturalya’nın ardından Kuzey Amerika’da ülkemiz için en önemli hedef pazarlardan bir tanesi olan Meksika’da önemli iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. Firmalarımız için oldukça verimli geçen bu etkinliğin güçlü ticaret fırsatları sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

“İhracatta Yeni Rekorlara Ulaşabiliriz”

Türkiye’nin makine ihracatının 2022’de önceki yıla göre yüzde 9,6 artışla 25,3 milyar dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdığını ifade eden Cüneyt Şener, şöyle devam etti: “Ülke ekonomimizin lokomotif kenti Bursa, sektörümüzün ihracat performansına ivme kazandıran şehirler arasında. Makine sektöründe faaliyet gösteren UR-GE üyelerimizin de katkılarıyla yeni rekorlara hep birlikte ulaşmayı hedefliyoruz. UR-GE projelerimize desteklerinden dolayı Ticaret Bakanlığımıza da teşekkürlerimizi sunuyorum.”

BTSO Heyeti Meksika’daki Firmaları Ziyaret Etti

BTSO’nun Makine UR-GE Üyeleri’nin Meksika’da gerçekleş - tirdiği ikili iş görüşmeleri organizasyonunda Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, Ticaret Müşavirleri Nur Pınar İnal Çoban ve Zahide Karaca da URGE Üyesi firmaları ziyaret etti. BTSO heyeti ayrıca B2B programının yanı sıra Meksika Makine Distribütörleri Birliği ile sektörde faaliyet gösteren fabrikalara da ziyaret gerçekleştirdi.