Kasım ayı ihracat verileri, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve TİM Başkanı Gültepe'nin katıldığı toplantıyla İstanbul'da açıklandı. Başkan Gültepe, “Bu ay 3 milyar 172 milyon dolarla otomotivi ilk sırada görüyoruz.” dedi.

‘Geçen Yıla Göre Yüzde 14 Artıdayız’

Kasım ayı ihracat verileri, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve TİM Başkanı Gültepe'nin katıldığı toplantıyla İstanbul'da açıklandı. TİM Başkanı Gültepe, yılsonuna adım adım yaklaşıldığını ve heyecanlarının her geçen gün arttığını belirterek, 1 ay sonra yıllık ihracat performansının netleşeceğini vurguladı. Bu yıl 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedeflediklerini anımsatan Gültepe, hedefe ulaşmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. Gültepe, kasım ayında 23 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: "Önceki yıla göre yüzde 5,2 artıdayız. Böylece, tarihimizin en yüksek kasım ayı ihracatına imza attık. Bu ay 2023'te en çok ihracat yaptığımız ikinci ay olarak kayıtlara geçti. 11 aylık ihracatımız 233 milyar dolara yaklaştı. İçeride ve dışarıdaki tüm olumsuzluklara rağmen ocak-kasım dönemini geçen yıla göre artıda tamamladık. 12 aylık ihracatta 255,8 milyar dolara ulaştık. Hizmet ihracatımızda da pozitif gidişat sürüyor. 9 ayda 75 milyar dolardayız. Geçen yıla göre yüzde 14 artıdayız. 12 aylık verilerde ise 98 milyar doları geçmiş bulunuyoruz."

‘Otomotiv Sektörü İlk Sırada’

Başkan Gültepe, sektörler özelinde ihracat rakamlarına değinerek, "Bu ay 3 milyar 172 milyon dolarla otomotivi ilk sırada görüyoruz. Otomotivi, 2 milyar 879 milyon dolarla kimya, 1 milyar 432 milyon dolarla hazır giyim, 1 milyar 396 milyon dolarla elektronik ve 1 milyar 251 milyon dolarla mücevher sektörü takip ediyor." dedi. İllerin ihracatına bakıldığında ise geçen ay 37 ilin ihracatını artırdığını aktaran Gültepe, en çok ihracat yapan 5 ili, İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara şeklinde sıralarken, Adana, Eskişehir, Aydın, Giresun, Şanlıurfa ve Amasya'dan oluşan 6 ilin ise tarihlerinin en yüksek ihracat rakamına ulaştığını söyledi.

‘Cumhuriyet'imizin 100. Yıl Dönümünü Çifte Rekorla Tamamlayacağız’

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracat için diğer bir önemli konunun ise küresel enflasyon olduğunu aktardı. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Avro Bölgesi'nde enflasyonun son 2 yılın en düşük seviyesine gerilediğini belirten Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD tarafında da Fed'in faiz artırımlarında sona yaklaştığının sinyalleri geliyor. Çin'in imalat faaliyeti, yavaşlayan yurt dışı talep dolayısıyla ekimin ardından kasımda da daraldı. Özetle dünyada dengeler yeniden sağlanmaya çalışıyor. Böylesi bir ortamda, ihracatımızın pazar çeşitliliğini daha da artırmak istiyoruz. Ticaret heyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Yarın Moritanya-Senegal ticaret heyetimiz yola çıkıyor. Pazartesi günü bir başka heyetimiz Cezayir'de olacak." Ticaret Bakanlığının desteğinde, TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak, 2023'ü 148 ticaret heyeti ve 53 alım heyetiyle toplamda 200'ün üzerinde heyetle tamamlayacaklarını kaydeden Gültepe, "255 milyar doları son 12 ayda aştık. Yıl sonunda da 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimize ulaşacağız. Bir başka ifade ile Cumhuriyet'imizin 100'üncü yıl dönümünü çifte rekor ve alnımızın akıyla tamamlayacağız." diye konuştu.