Bursa'nın Başarı Sırrı: Öldürmeyen Şey Güçlendirir

Bursa'nın Başarı Sırrı: Öldürmeyen Şey Güçlendirir

Dünya ekonomisi salgının etkisiyle son yılların en sert daralmasını 2020’de yaşadı yüzde 3,6 küçüldü. Bunun etkisi gelişmekte olan ülkelerde daha fazla hissedildi. Bu noktada Türkiye’nin pozitif ayrışmasını görüyoruz. Tüm olumsuz etkilere rağmen üçüncü çeyrekteki toparlanma sayesinde ekonomik büyüme 1,8 olarak gerçekleşti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın açıkladığı 250 Büyük Firma Araştırması’nın teknik analizlerinde görüldüğü gibi pandemi koşullarına rağmen üreten ve kar eden bir Bursa ekonomisi var. 250 firmanın iç ve dış satışları 2019 yılında yüzde 11 büyürken, 2020’de pandemiye rağmen yüzde 14,7 arttı.

Gerçi ihracat ve istihdamda 250 büyük firma pandemiden olumsuz etkilense de Türkiye ve özelinde Bursa krizi en az hasarla atlatma başarısını nasıl gösterdi? Bunu Alman Filozof Nietzsche’nin ‘Öldürmeyen şey güçlendirir’ sözüyle açıklamak mümkün.

Benzerini 2002 ve 2008 krizlerinde de görmüştük. Bursa işletmeleri aldıkları derin yaralara rağmen her iki krizden de daha güçlenerek çıkmışlardı. Önceki iki kriz döneminde ihracatı tanıyan ve geliştiren işletmeler, girişimcilik ruhuyla ellerinde bir çanta, dünyayı dolaşarak pazar çeşitlendirmesine giriştiler ve başarılı oldular.

Namık GÖZ

Bursa Hakimiyet Gazetesi Köşe Yazarı