Ticaretin En Kritik Virajında Karar Vermek Zor Gaz Mı, Fren Mi?

Ticaretin En Kritik Virajında Karar Vermek Zor Gaz Mı, Fren Mi?

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırladığı İlk 250 Büyük Firma Araştırması’nı incelediğimde geride bıraktığımız dönemin zorluklarının verilere yansıdığını gördüm.

Otomotiv ana ve yedek sanayi, makine teçhizat, tekstil, tarım-gıda Bursa ekonomisinin lokomotifi 4 sektör. Bu 4 sektörde de satışlar TL bazında gerilemiş. Tarım, gıda ve hayvancılıkta 2012 yılındaki zirveden hayli uzak noktadayız. Tekstilde de ciddi düşüş yaşanmış. Diğer iki sektörde satışların 2019 seviyesinde kaldığı görülüyor.

Pandemi nedeniyle tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişiklikler talebi ciddi derecede etkiliyor. Özellikle tekstilde yaşanan düşüşün talepteki azalmadan kaynaklandığını düşünmek yanlış olmaz.

Tarım, gıda ve hayvancılık dışında satışları düşen 3 ana sektörde katma değerdeki artış dikkat çekici. 4 ana sektörde çalışan sayısı korunmuş. Satışlardaki düşüşe rağmen çalışan sayısının korunmasında yasal düzenlemelerin ve yasakların da etkili olduğunu varsayabiliriz.

Bursalı şirketlerin bilançolarında sadece satışların değil kur ve faizin de etkisi büyük. Küresel çalkantılar nedeniyle bu dönemde kur ve faiz tahmini yapmak çok zor. Ancak altın kural işlemeye devam ediyor. Satışlar önemli ama kur ve faizi iyi yöneten kazanır… Dünyadaki ekonomi savaşları küresel salgınlar ve diğer felaketler nedeniyle ticaretin en kritik virajındayız. Savrulmamak için gaza mı basmalıyız yoksa temkinli olup freni mi yoklamalıyız? Karar vermek zor…

Sefer LEVENT 

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü