Bugünkü ticaret ve sanayi odalarının temelini oluşturan Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran, “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, ilim, akıl ve ahlak ile çalışıp, bizi geçen bizdendir.” sözleriyle sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda toplumun mayasını oluşturan değerleri özetlemiş, çalışkanlık, dürüstlük, hakkaniyet gibi temel ahlaki değerler ile zeka, akıl  ve yetenekleri birleştiren bir çerçevede insan gücünün nasıl yetiştiğine dair nesilden nesile uzanan bir yaklaşımı miras bırakmıştır.  Ahilik geleneği günümüzde en iyi şekilde temsil eden kurumlardan biri olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odamız da ortak akılla geliştirdiği projeleri ve vizyonuyla ülkemizin hedeflerinde sürükleyici bir güce sahiptir. Türkiye’de ticaret politikalarının belirlenmesinde kamunun en büyük danışma kaynaklarından birisi olarak ön plana çıkan Odamız, tüm mensupları için gurur vesilesidir.

TEKNOSAB, GUHEM, BUTEKOM ve Model Fabrika gibi nitelikli projeler Odamızın dünyadaki değişimi ve dönüşümü en iyi şekilde okumasıyla ortaya çıkmış, dev ulaşım projeleri ve bu tarihi projelerin oluşturduğu güçlü altyapının neticesinde de Bursa, Togg gibi ülkemizin 60 yıllık hayalinin gerçekleştiği şehir olmuştur. Sanayi, ticaret ve lojistikte yaşanan hızlı dönüşümü ve elde ettiğimiz kazanımları daha da anlamlı hale getirecek temel unsur ise insan kaynağı yatırımıdır. Bursa, gelecekte de iddialı bir kent olmak istiyorsa bugüne kadar başardıklarını tüm dinamikleriyle insan kaynağı dönüşümünde de gerçekleştirmek zorundadır.

Mudanya Üniversitesi İle Gurur Duyduk

Bu beklentiler ışığında geçtiğimiz günlerde ülkemizin en genç üniver - sitesi konumunda bulunan Mudanya Üniversitesi’ni BTSO Dış Ticaret Konsey Başkanı ve aynı zamanda Meclis Başkan Yardımcımız olan Sayın Murat Bayizit ile birlikte ziyaret ettik. Mudanya Üniversitesi, Bursa’da kurulan en yeni ama bir o kadar da güçlü bir kadroya ve imkânlara sahip olduğunu bizlere gösterdi. Üniversite’nin kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Gıyasettin Bingöl’ü böylesine güzide bir eğitim kurumunu Bursa’ya kazandırdığı için tebrik ederim. Kurumu gezerken bizlere eşlik eden Mütevelli Heyet Üyesi Sayın Ali Mollasalih ile Rektör hocamız Prof. Dr. Hasan Tosun ile tanışmaktan memnuniyet duyduk.

Yeni Bölümler İşletmelerin İhtiyacına Çözüm Üretecek

Kütüphanesi, amfi ve derslikleri gezdikten sonra Gıyasettin Bey ve Ali Bey ile kahvemizi yudumlarken, Mudanya Üniversitesi’nin geleceğe yönelik vizyonu, hedefleri, uygulamalı dersleri ve yabancı dil eğitimi konusunda paylaştıkları bilgiler de son derece dikkat çekiciydi. Sohbet esnasında Gıyasettin hocamın öğrencilerinin yüzde 80’inin Bursalı olduklarını ve bu öğrencilerin yüzde 80’inin kız öğrencilerden oluştuğunu duymak da bizi son derece umutlandırdı. Mudanya Üniversitesi’nin başta Dış Ticaret ve Lojistik olmak üzere yeni bölümleri de bünyesinde açacak olması, iş dünyasının insan kaynağı talebinin bu güzide yapıda karşılık bulduğunu gösteriyor. Bu hassas yaklaşımları ve iş dünyamıza destekleri için Mudanya Üniversitemizin kıymetli yönetimine çok teşekkür ederim.

Yapıcı ve Çözüm Odaklı İdare Yüzümüzü Güldürüyor

Bir diğer ziyaretimizi de göreve yeni başlayan Bursa Gümrük Müdürümüz Sayın Ersin Keleş’e yaptık. Kendisi Bursa Gümrük Müdürü olarak lojistik ve dış ticaret sektörü ile bu alanda eğitime yönelik desteklerini bizlerle paylaştı. Açıkçası Bursa’nın lojistik ve dış ticarette en yakın çalıştığı kurum olan gümrüklerde, yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşımda bulunan idarecilerle çalışmak sektör temsilcilerimizin de yüzünü güldürüyor. Bursa’da Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürümüz Sayın Hüseyin Şanverdi ve ekibine de bu vesile ile bir kez daha teşekkür ederim.

Bursa Lojistik Merkezi İçin Talep Toplama Süreci Başladı

BTSO olarak bu dönem şehrimize ve sektörümüze kazandırmak istediğimiz en önemli makro projelerin başında gelen “LOJİSTİK MERKEZ” projesi için talep toplamaya başladık. Bu projede yer almak isteyen tüm sektör paydaşlarımız ve üyelerimizin başvurularını bekliyoruz… Başvurular sonrası taleplerin analiz edilmesi ve bir fizibilite raporuna dönüşerek sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi en önemli unsur. Talep formunun dikkatli bir şekilde doldurulması ve talep formunda yer alan ihtiyaçların doğru bir şekilde belirtilmesi görüş ve önerilerin mutlaka paylaşılması da hiç şüphesiz çok önemli. O zaman biz de BTSO Lojistik Konseyi olarak Bursa Lojistik Merkezi taleplerinizi bekliyoruz…