İsviçre'de Zürih Üniversitesi'nde geliştirilen yapay zekâ destekli drone, ilk kez deneyimli insan pilotları geride bıraktı. Üniversitenin Robotik ve Algı Grubu'ndan bir ekip, droneların uçuşun her noktasında en uygun rotayı hesaplayabilmesi için bir yörünge planlama algoritması geliştirdi. Söz konusu gelişmenin, havacılıkta birçok ezberi bozması bekleniyor.

Türkiye’de Bir İlk: Üç Boyutlu Yazıcı İle Ev

Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyan İstanbul Tuzla’daki bir binanın inşaatı, yerli üretim üç boyutlu yazıcıyla bir haftada tamamlandı. Gökmen Togay, 3D yazıcı teknolojisiyle örnek uygulama olarak inşa edilen yapıya yoğun ilgi gösterildiğini belirterek, ilerleyen günlerde İstanbul ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen talepleri karşılamak üzere yeni projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Yeni inşaat tekniğinin, konut sektöründe taşları yerinde oynatacağı tahmin ediliyor.

Felçli Adamın Beyin Dalgaları, Cümlelere Dönüştürüldü

Bilim insanları, ilk kez konuşamayan felçli bir adamın beyin dalgalarını kullanarak söylemek istediklerini bilgisayar ekranında cümlelere dönüştürdü. Bu çalışma, yaralanma veya hastalık nedeniyle konuşamayan insanların iletişim kurması için büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.