Zoom'a ‘uçtan uca şifreleme’ geliyor

Zoom'a ‘uçtan uca şifreleme’ geliyor

Salgın döneminde kullanıcı sayısını 10 milyondan 300 milyona kadar çıkaran Zoom platforma yeni bir güvenlik önlemi getiriyor. Daha önce güvenlik endişeleri haberleri ile gündeme gelen Zoom, Whatsapp’ta karşımıza çıkan uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıma sunuyor. Zoom’un bu yeni özelliği, masaüstü uygulamasında, iOS ve  Android uygulaması da dahil olmak üzere bütün platformlardaki uygulamalarına geliyor.

Uçan araba PAL-V Liberty yollara çıkıyor
Hollandalı uçan araba üreticisi Pal-V, test sürüşleri yaptığı ve uçuşuna başladığı aracı Liberty'nin yollarda kullanılmak üzere gerekli onayları aldığını açıkladı. 2012 yılından beri test sürüşleri ve uçuşları yapılan araç Avrupa Birliği'nden onay aldı. Bu süreçte 5 bin şartı yerine getiren şirket, havadaki güvenlik sertifikasını ise henüz alabilmiş değil. Şirket bunun için Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'ndan (EASA) 2022 yılının başına kadar onay alabilmeyi planlıyor.

Hollandalı bilim insanları dünyanın en küçük teknesini üretti
Hollanda’da üç boyutlu yazıcı kullanılarak, saç kılının üçte biri kalınlığında, dünyanın en küçük teknesi üretildi. Bilim insanlarınca üretilen tekne, hastalıkları tedavi etmek için insan vücudunda seyahat edebilecek küçüklükte ve ilaç taşıyacak potansiyel mikro cisimler üretmek amacıyla kullanılacak. Dünyanın en küçük teknesi, bir elektron mikroskobu ve yüksek çözünürlüklü bir 3D yazıcı kullanarak üretildi.