Rusya-Ukrayna eksenindeki gelişmelerin tetiklemesiyle petrol fiyatlarında küresel ölçekte yaşanan beklenmedik fiyat artışlarının düşüş ivmesine girdiğini kaydeden Hazine ve Maliye Bakan Nureddin Nebati, yakın zamanda akaryakıt fiyatlarında ilave düşüşler beklendiğini açıkladı.

'ZARURİ YÜKSELİŞLER OLDU'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, petrol fiyatlarında küresel ölçekte yaşanan beklenmedik fiyat artışlarının kaçınılmaz olarak Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını da yükseliş yönlü etkilediğini belirtti. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak haziran ayının son günlerinde Türkiye'de benzinin litresinin 27 lira, motorinin litresinin de 30 lira seviyelerini gördüğüne işaret eden Nebati, "Bu istenmedik ancak zaruri yükselişler gerçekleşirken küresel durumu görmezden gelip bunu sadece ülkemizde yaşanan bir sorunmuş gibi lanse edenlerin, son dönemde ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarındaki düşüş ivmesini göz ardı etmeleri düşündürücüdür" ifadesini kullandı.

YÜZDE 15'E VARAN DÜŞÜŞ YAŞANDI

Haziran ayının son günlerinden bu yana benzin fiyatlarının yaklaşık yüzde 13 düşüşle 23,7 lira seviyesine, motorin fiyatlarının da yaklaşık yüzde 15 düşüşle 25,4 lira seviyesine gerilediğine işaret eden Bakan Nebati, LPG fiyatının da yaklaşık yüzde 11,6 düşüşle 10,7 lira seviyesine gerilediğini belirtti. Nebati, küresel fiyat oluşumlarına bağlı olarak yakın zamanda akaryakıt fiyatlarında ilave düşüşler beklendiğini ifade ederek, "Tüm çalışmalarımız, halkımızın refahını azami ölçüde artırmak doğrultusunda aralıksız ilerlemektedir" dedi.