Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde iş dünyası temsilcileriyle buluştuğu toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ile Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı Üyelerinin ev sahipliğinde BTSO Mutfak Akademi’nin uygulama restoranı olan 1889 Bursa&Double F Restoran’da gerçekleştirilen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanı sıra Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa milletvekilleri ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Çalışma hayatında yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Vedat Bilgin, küresel ölçekte yaşanan pandemi ve bölgede yaşanan siyasi istikrarsızlığın ortaya çıkardığı sorunlarla mücadele ettiklerini ifade etti.

ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİM GÜCÜMÜZÜ ARTIRMAK

Türkiye’nin her şeye rağmen tedarik zincirindeki değişim, üretim ve ihracat odaklı yaklaşımla dünyada pozitif ayrışan ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Bilgin, “Döviz fiyatlarındaki dalgalanma ve 38 dolardan 120 dolara ulaşan brent petrol bize 50 milyar doların üzerinde ek maliyet oluşturdu. Döviz talebinin arttığı bu süreçte önceliğimiz üretimdeki gücümüzü artırmak. Bunu da ihracat performansımız ve turizm gelirlerimizle sağlayabiliriz. Ayrıca önümüzdeki mart ayından itibaren devreye girecek olan yerli doğal gaz kaynağımız da enerji harcamalarımızı düşürecek. Türkiye ekonomisi bu sorunları çözecek beyin gücüne, ihracatçıya ve girişimciye sahip.” diye konuştu.

KADIN GİRİŞİMCİLER İÇİN YENİ PROJE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, genç ve eğitimli kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasını istediklerini ve bu konuda kısa süre içinde yeni bir projenin startını vereceklerini de açıkladı. Bursa’da tekstil sektörü öncelikli olmak üzere toplam çalışan sayısında kadınların ağırlıkta olduğu işletmeleri destekleyeceklerini dile getiren Vedat Bilgin, “Önümüzdeki günlerde Bursa’yı da içerecek şekilde kadınların toplam çalışan sayısında yarısından bir fazlasının çalıştığı bir proje başlatıyoruz. Genç ve eğitimli kadınların çalışma hayatında olması lazım. Bursa, bu konuda potansiyeli yüksek bir şehir.” dedi.