Bursa’da bu yılın ilk yarısında kapanan her bir firmaya karşılık 4 yeni şirket faaliyete geçti. Şehrin rekabetçi kimliği açısından önem taşıyan ‘Haziran’da kurulan şirket sayısı’ bakımından da tüm zamanların rekoru kırıldı.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 25,8 ARTIŞ OLDU

Türkiye’nin üretim ve ticaret merkezi Bursa, yeni girişimlerle ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamayı sürdürüyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) kayıtlarına göre Bursa’da bu yılın ilk yarısında 2.808 yeni firma kuruldu. Geçen senenin aynı dönemine göre yeni kurulan firma sayısında yüzde 25,8 artış yaşandı. Haziran ayında ise yeni kurulan firma sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,2, bir önceki aya göre ise yüzde 28,4 oranında artarak 528’e ulaştı. Bu sayı, aynı zamanda en yüksek Haziran ayı şirket kuruluş istatistiği olarak kayıtlara geçti. Haziran ayında en fazla firma açılan 5 sektör ise gıda, hizmet, inşaat, tekstil ve otomotiv oldu. Bursa’da yılın ilk 6 ayında kapanan firma sayısı ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 16,9 azalarak 721 oldu.

BURKAY: ‘ÜLKE EKONOMİSİNE GÜVENİN BİR GÖSTERGESİ’

Bursa’da kurulan firma sayısındaki artışın ekonomideki toparlanmanın önemli bir göstergesi olduğuna vurgu yapan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Yaşadığımız süreçte risklere değil fırsatlara odaklanan iş dünyamız, daha fazla üretim ve ihracat için gayret göstermeye devam ediyor. Küresel ekonomide ciddi bir güven bunalımının yaşandığı böylesi bir dönemde ilimizde yeni kurulan firma sayısındaki artış, müteşebbislerimizin güçlü üretme arzusu ve Türkiye ekonomisine duydukları güvenin bir neticesidir. Ülkemizin aydınlık yarınları için çalışan tüm müteşebbislerimize teşekkür ediyorum. Yeni kurulan işletmelerimizin katkılarıyla toparlanma hızımızın daha da artacağına inanıyorum. Taşıdıkları ortak inanç ve ülkemizin geleceğine duydukları güven neticesinde yeni yatırımlara imza atan tüm girişimcilerimizi tebrik ediyor, bu yatırımların ekonomimizin pozitif büyüme sürecine ciddi katkıları olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.