Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Tarım Peyzaj A.Ş, tarım ihracatında yeni rotasını belirledi. meyve ve sebze üreticilerinin gelirinin artırılmasını hedefleyen kurum, bu yıl Çin ve Rusya'ya siyah incir, ayva ve armut gönderebilmek için zirai araştırma enstitüleriyle çalışmalar yapıyor.

2 BİN 140 DEKAR, ÜRETİME KAZANDIRILDI

Bursa’da yerli üretimi teşvik etmek ve meyve-sebze üreticilerinin gelirlerini artırmak hedefiyle faaliyetlerini yürüten Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Tarım Peyzaj A.Ş, kentin tarımsal potansiyelini yerel ve uluslararası alanda tanıtmaya devam ediyor. Özellikle yaban mersini, ahududu, aronya ve lavanta gibi katma değeri yüksek ürünleri Bursalı çiftçilerle buluşturan Tarım Peyzaj AŞ'nin 2018'den bu yana verdiği desteklerle 306 futbol sahası büyüklüğünde 2 bin 140 dekar alan katma değerli üretime kazandırıldı. Yurt dışındaki fuarlara katılarak Bursa'nın tarım ürünlerine yeni pazarlar arayan Tarım Peyzaj AŞ, geçen yıl Almanya, Singapur ve Umman'a siyah incir, Hong Kong'a siyah incir, deveci armudu, kivi ve nar, İngiltere'ye siyah incir, Malezya'ya ise siyah incir, çilek, kestane, Trabzon hurması ve kivi sattı.

“CİDDİ DESTEKLER VERİYORUZ”

Tarım Peyzaj AŞ'nin üç yıllık süreçte ihracata yönelik ciddi faaliyetlerinin olduğunu belirten Genel Müdür Semih Polat, bu yıl da Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinden bronz ihracatçı ödülünü aldıklarını söyledi. Ana amaçlarının çiftçiyle tüketiciyi bir araya getirebilmek olduğuna değinen Polat, "Bu kapsamda temmuz ayının sonu, ağustos ayının ilk haftasında birçoğu Avrupa ülkesi olmak üzere 17 ülkenin katılacağı bir 'Business to Business' (B2B) çalışması yapacağız. Bu etkinlik sadece kapalı mekânda olmayacak. Yurt dışından gelen misafirlerimiz bizzat üretim arazilerini görmek istiyor. Bursa'ya yakışır B2B çalışması gerçekleştireceğiz. Teknik destek, lojistik, dil çevirisi, evrak-bilgi-belge noktasında ciddi destekler veriyoruz. Yeter ki çiftçimiz ihracat kapılarını açsın” ifadelerini kullandı.

“ÇİN PAZARINI TAMAMEN AÇACAĞIZ”

Çin pazarı ile ilgili çok büyük hedeflerinin olduğunu özellikle vurgulayan Polat, “Şu anda incirde Akdeniz meyve sineği denen bir hastalık var. İzmir Bornova Zirai Araştırma Enstitüsü ile beraber kalıntı ve böcek konusuyla çok ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bu Akdeniz meyve sineğini yok ettiğimiz takdirde, Çin pazarını tamamen açmış olacağız. İhracatımız tamamıyla o pazara yönelmiş olacak ve üretilen siyah incirin kesinlikle bir pazar kaygısı olmayacak. Ayrıca ayva ve armutta elma içi kurdu denilen hastalıkla alakalı yine Ankara Zirai Araştırma Enstitüsü ile bir çalışma yürütüyoruz. Bizim amacımız pazarları çok hızlı bir şekilde açabilmek. Bu pazarları açtıktan sonra bizim çiftçimizin ürettiği ürünle alakalı kesinlikle bir pazar kaygısı olmayacak” dedi.

“RUSYA, İHRACAT DEĞERİMİZİ ARTIRACAK”

Bursa'nın değerlerini, Bursa dışında tanıtmayı amaçladıklarına işaret eden Polat, şunları kaydetti: “Bursa'nın siyah incirini, armudunu, şeftalisini yurt dışındaki ülkelere göstermemiz gerekiyor. Tarım Peyzaj AŞ marifetiyle Almanya'ya, İngiltere'ye ciddi ihracat yapıldı. Asya bölgelerine çok ciddi ihracatlar yapıldı. Tabii bu dönem Rusya pazarının ne olacağı çok belli değil. Hem peyzaj ağaç sektöründe hem de tarım sektöründe Rusya çok ciddi bir pazar olarak görülüyor. Çiftimizin bunları değerlendirmesi lazım. Çin ve Rusya pazarı bizim ürünlerimizin ihracat değerini, rakamlarımızı çok ciddi seviyelere ulaştıracak.”