Enerji Verimliliği Merkezi Kalkınma İçin Stratejik Önemde

Enerji Verimliliği Merkezi Kalkınma İçin Stratejik Önemde

BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, BTSO öncülüğünde BEBKA destekleriyle Bursa’ya kazandırılan Enerji Verimliliği Merkezi’nin verimlilik odaklı kalkınma hamleleri açısından stratejik önemde olduğunu söyledi.

Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) destekleriyle Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Enerji Verimliliği Merkezi’nde (EVM) verilen eğitimler sayesinde işletmeler, enerji verimliliklerini artırmaya devam ediyor. Sanayi kuruluşlarına yönelik enerji verimliliği hizmetlerinin firmalara rehberlik ettiğini belirten BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, EVM’deki eğitimleri çok önemsediklerini belirterek sanayi kuruluşlarında enerji verimliliğinin artırılmasının kalkınma hamlesine güç kattığını söyledi.

 

‘MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR’

EVM’de verilen eğitimlerin firmalara enerji tasarrufu konusunda yardımcı olduğunu söyleyen M. Zeki Durak, “Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’müz 2020-2021 yıllarının temasını ‘Kaynak Verimliliği’ ilan etti. Bu kapsamda kamu ve özel sektöre birçok eğitim verildi. Merkeze gelen firmalara 10’dan fazla proje eğitimi ve teknik destek eğitimi gerçekleştirildi. EVM’de sanayi kuruluşları basınçlı hava sistemleri ile hava kaçaklarını kontrol ederek firmalarındaki maliyetleri düşürme şansını yakalayabiliyor. Sanayi tesisleri EVM’deki ünitelere uygun olarak üretim yaptıklarında enerji verimliliği sağlamış oluyor” ifadelerini kullandı.

HEDEF 30,2 MİLYAR DOLAR TASARRUF

EVM’deki eğitimler ile eksiklerini gören firmaların önlem aldığını kaydeden BEBKA Genel Sekreteri Durak, “Bursa, Türkiye’ye değer katan bir sanayi şehri. Verilen eğitimler ile işletmelerimiz enerji verimliliğini artırıyor. Aldığımız geri dönüşlere göre verilen eğitimler sayesinde firmalarımız, enerji verimliliğinin etkilerini fazlasıyla görmüş oldu. Ulusal Enerji Eylem Planı’na göre 2023 yılına kadar 10.9 milyar dolarlık yatırımda 30.2 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde de KOBİ’lere bu eğitimleri vermeye devam edeceğiz” dedi.