Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda, fahiş fiyat artışlarına karşı alınacak tedbirler ve gıda enflasyonuna yönelik atılacak adımlar masaya yatırıldı.

KAMU MALİYESİ MERCEK ALTINA ALINDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, son dönemdeki gelişmeler kapsamında Türkiye ekonomisine ilişkin genel görünüm ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan dönemi için kamu maliyesine yönelik öngörülerin değerlendirildiği belirtildi.

ERKEN UYARI SİSTEMİ GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda, ek bütçe süreciyle ilgili temel hususlar üzerinde de durulduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Son dönemde, küresel ölçekte gıda tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı sorunlar da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin tedbirler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Erken Uyarı Sistemi'nin çıktıları da göz önünde bulundurularak, gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştır. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi gibi uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler detaylı şekilde görüşülmüş, söz konusu uygulamaların, yurt içindeki üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur.”