Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, 2023 yılı Ocak-Eylül arası Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2022 yılının aynı periyoduna göre %7,9 düşüş ile 14.9 milyar dolar oldu. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü 2023 yılı üçüncü çeyreğinde 14.9 milyar dolarlık ihracat değeri ve genel ihracat içindeki %7,9’luk payıyla; %13,7’lik paya sahip olan otomotiv endüstrisi, %11,9’luk paya sahip olan kimyevi maddeler sektörünün ardından üçüncü sırada yer aldı.

KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 76

%75,8 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı” tablosundaki bilgilere göre, hazırgiyim ve konfeksiyon sanayiinde kapasite kullanım oranı 2023 Eylül ayında %75,8 oldu.

SANAYİ İHRACATINDAKİ PAYI YÜZDE 11,3

Türkiye’nin genel ihracatı, 2023 yılı Eylül ayında, 2022 yılı aynı dönemine kıyasla %0,3 oranında artış göstererek 22,7 milyar dolar oldu. Son 12 aylık ihracat rakamlarına göre Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatının Sanayi ihracatındaki payı yaklaşık %11,3 ile neredeyse sabit seyretti.

İHRACATIN YARISI 'ÖRME'DE

2023 yılı Ocak-Eylül döneminde en fazla ihracat örme (Fasıl 61) ürün grubunda gerçekleşmiştir. Dönemsel ihracatın neredeyse yarısı "Örme Ürün Grubu"ndan oluşmaktadır.

Alt ürün gruplarında bazı başlıca sekmelerde ise aşağıdaki şekilde bir tablo ortaya çıkmaktadır. Burada 223,6 milyon dolar ile bebek giyim sadece 0-1 yaş grubunu içermekte olup, kız çocuk ve erkek çocuk ise Kadın Giyim ve Erkek Giyimde yer almaktadır.

EN FAZLA DIŞ SATIŞ ALMANYA'YA

2023 yılı Ocak-Eylül döneminde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke grupları ele alındığında hazır giyim ürünlerinin en fazla Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği , ABD, Irak ve İngiltere’ye gerçekleştirildiği görülmektedir.

"Trade map"ten alınan verilere göre, önde gelen hazır giyim pazarlarında Türkiye, ABD haricindeki tüm pazarlarda ihracatçılar arasında ilk 5'te yer almaktadır. ABD hazır giyim pazarından ise daha fazla pay alma potansiyeline sahiptir.