Kauçuk Sektörü İhracat İçin Yol Haritasını Görüştü

Kauçuk Sektörü İhracat İçin Yol Haritasını Görüştü

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ticaret Bakanlığı destekleriyle yürütülen Kauçuk Sektörü UR-GE Projesi Bilgilendirme Toplantısı 1889 Bursa&Double F Restoran’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında düzenlenecek yurt dışı faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez ve proje üyesi firmaların temsilcileri katıldı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, 2019 yılında başlayan UR-GE projesi kapsamında ihtiyaç analizini tamamlayarak yol haritasını belirlediklerini söyledi. 38 firmanın yer aldığı projede bugüne dek firmaların talepleri doğrultusunda eğitimler gerçekleştirildiğini kaydeden Gülmez, “Yeni dönemde ihtiyaç analizinde belirlediğimiz hedef pazarlara yönelik yurt dışı pazarlama faaliyetleri, fuar katılımı ve alım heyeti organizasyonları yapacağız.” dedi.

YÜZDE 75 BAKANLIK DESTEĞİ

Kauçuk sektörünün dış ticaret fazlası veren ender sektörlerden biri olduğunu belirten Gülmez, “Sektör olarak katma değeri yüksek ürünler üretiyor ve ülkemizin en önemli sorunu olan cari açığın azaltılmasına destek oluyoruz. BTSO olarak bu kapsamda firmalarımıza uluslararası alanda daha fazla ticaret ve işbirliği imkanı oluşturabilmek adına UR-GE projemizi başlattık. Toplamda 10 yurt dışı organizasyonu yapma hakkımız bulunuyor. Bu faaliyetlere Ticaret Bakanlığımız yüzde 75 oranında destek sağlıyor. BTSO, UR-GE projeleri yönetimi konusunda Türkiye’deki en yetkin kurumlarından biri. Kauçuk sektörü UR-GE projemizde yer alan firmalarımız da ihracatta önemli bir aşama kaydedecektir.” diye konuştu.

Bursa’da faaliyet gösteren kauçuk sektörü firmalarının Avrupa ülkeleri ile yoğun şekilde ticaretinin bulunduğunu belirten Gülmez, yeni dönemde sektörün Avrupa pazarındaki konumunu güçlendirirken alternatif pazarlara da açılmak istediklerini vurguladı. 

UR-GE Proje Yürütme Kurulu’nun da belirlendiği toplantı, görüş alışverişinin ardından sona erdi.