Organize sanayi bölgelerinde geçen yıl 200 bin yeni istihdamın sağlanmasıyla 2 milyon 290 bin kişi ile tarihin en yüksek istihdam rakamına ulaşıldı.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “Üretimin en somut göstergelerinden birisi olan elektrik tüketimi 2021 yılında yüzde 12,9 arttı. Yani 2021 yılında da OSB'ler üretti, Türkiye büyüdü. Geçtiğimiz yıl OSB'ler, 200 bin yeni istihdam sağlayarak 2 milyon 290 bin kişi ile tarihin en yüksek istihdam rakamına ulaştı” açıklamasını yaptı.

İŞLETME SAYISI 67 BİNİ GEÇTİ

2021'de OSB'lerde yatırımcılara 2 bin yeni sanayi parseli tahsis edildiğini kaydeden OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “Ülkemizde şu anda OSB sayısı 363'e ulaştı. OSB'si olmayan ilimiz kalmadı. Geçtiğimiz yıl, OSB'lerde 3 bin 500 yeni işletme faaliyete geçti. Böylece OSB'lerimizdeki işletme sayısı 67 binin üzerine çıktı. Bu rakamlar da gösteriyor ki yatırımcıların OSB'lerimize olan ilgisi her geçen gün artıyor. Bu ilginin ve yatırım iştahının canlı tutulması için organize sanayi bölgelerinin yatırım avantajları artırılmalı” ifadelerini kullandı. Geçen yıl 13 kentte 17 yeni OSB kurulduğuna da dikkati çeken Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde 79 meslek lisesinin eğitim hayatına başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydederek “OSB'lerimizdeki meslek liselerimize ilgi her geçen yıl daha da artıyor. 2020 yılında 48 bin olan OSB'lerimizdeki meslek liselerindeki öğrenci sayısı yüzde 27 artışla geçtiğimiz yıl 61 bine ulaştı. Gençlerimizin mesleki eğitime gösterdiği bu ilgi ülkemizin nitelikli üretim geleceği için son derece önemli” ifadelerini kullandı.