Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İLK 6 AYDA 15,3 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), haziran ayına ait ihracat rakamlarını açıkladı. OİB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye ihracatının 16 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinin haziran ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,9 artışla 2,8 milyar dolar oldu. Yılın ilk 6 ayında ihracat yüzde 6,1 artarak 15,3 milyar dolara ulaştı. Otomotiv endüstrisinin alt ürün gruplarına bakıldığında haziranda "tedarik endüstrisi"nde ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11 artarak 1 milyar 193 milyon dolara, "binek otomobil" dış satımı yüzde 44 artarak 876 milyon dolara, "otobüs-minibüs-midibüs" dış satımı yüzde 14,5 yükselişle 142 milyon dolar ulaştı,

ALMANYA PAZARI YÜZDE 20 ARTTI

Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya'ya ihracat yüzde 20 artışla 403 milyon dolar olarak gerçekleşti. Endüstrinin büyük pazarlarından Fransa'ya yüzde 39 artışla 363 milyon dolar, Birleşik Krallık'a yüzde 3 yükselişle 284 milyon dolar ihracat yapıldı. Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliğine (AB) haziran ayında yüzde 27 artışla 1 milyar 865 milyon dolar ihracat yapılırken, AB ülkeleri ihracattan yüzde 67 pay aldı. Geçen ay diğer Avrupa ülkeleri ile Kuzey Amerika Serbest Ticaret Ülkelerine yüzde 9 ihracat artışı kaydedildi.

“AYLIK BAZDA EN YÜKSEK RAKAMA ULAŞTIK”

Yılın ilk yarısında otomotiv endüstrisi ihracatının geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 6,1 artışla 15,3 milyar dolara ulaştığını belirten OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Otomotiv endüstrisi olarak çip krizi ve enerji maliyetleri gibi birden çok sorunla mücadele etmemize rağmen haziranda bu yıl aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaşmayı başardık. Tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüs ürün gruplarında çift haneli artış kaydederken Polonya, İspanya ve Portekiz'e de yüksek oranlı artışlar kaydettik. Aynı şekilde yılın ilk yarısında da yüzde 6 oranında artış kaydettik. Otomotiv ihracatımızda artış grafiğinin süreceğine ve yılsonunda hedefimizi geçeceğimize inanıyoruz" dedi.