Türkiye ihracatının 16 yıldır üst üste lider sektörü konumunda olan otomotivin Nisan ihracatı, önceki yıla göre yüzde 11,5 artış ile 2,7 milyar dolar oldu.

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre; ülke ihracatının ikinci sırasında yer alan otomotiv sektörünün aldığı pay, yüzde 11,7 olarak gerçekleşti. Nisanda en büyük ürün grubunu oluşturan tedarik endüstrisinde ihracat, yüzde 9,5 artarak 1 milyar 151 milyon dolar olurken, binek otomobil ihracatı yüzde 10 azalarak 807 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 54 artarak 462 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 21,5 artarak 100 milyon dolar oldu.

 

BİRLEŞİK KRALLIK’A İHRACAT YÜZDE 17 ARTTI

Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya'ya ihracat yüzde 5 azalarak 396 milyon dolar oldu. İkinci büyük pazar Birleşik Krallık'a yüzde 17 artışla 258 milyon dolar ihracat yapıldı. Üçüncü büyük pazar Fransa'ya ise yüzde 18 azalışla 253 milyon dolar ihracat yapıldı. Önemli pazarlardan İspanya'ya yüzde 37, ABD'ye yüzde 92, Polonya'ya yüzde 29, Slovenya'ya yüzde 95, İsrail'e yüzde 50, Romanya'ya yüzde 20 ihracat artışı, Rusya'ya yüzde 49, Mısır'a yüzde 47, Macaristan'a yüzde 27 ihracat düşüşü yaşandı. Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, yüzde 7 artışla 1 milyar 781 milyon dolar oldu. AB ülkeleri ihracattan yüzde 65 pay aldı. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi'ne yüzde 87, Orta Doğu ülkelerine yüzde 40, diğer Avrupa ülkelerine yüzde 21 ihracat artışı görüldü.

 

‘GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR ÜRETİM ÜSSÜYÜZ’

Dünya ticaretinde yaşanan gelişmelere dikkati çeken OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Nisan ayında Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan sektörün bu yılın ilk dört ayında parite kaynaklı bir kayıp yaşadığını belirterek “Dünya ticaretinde olumsuz gelişmelerin yaşandığı ve büyümeye dair negatif yönde tahminlerin yapıldığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesine bir dönemde nisan ayı performansımızla bu yılki en yüksek ihracat rakamına ulaşmayı başardık ve otomotivde dünyanın güçlü ve güvenilir üretim üssü olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdik. Bu yılın ocak-nisan döneminde euro/dolar paritesi kaynaklı 700 milyon dolarlık ihracat kaybımız oluştu. Buna rağmen ilk 4 ayda otomotiv endüstrisi ihracatımız, yüzde 0,4 artışla 10,2 milyar dolar oldu. İlk 4 aydaki ortalama aylık ihracatımız ise 2,55 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti” dedi.