Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla geçen ay yüzde 8,8 oranında artarak 2 milyar 825 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

 

EN ÇOK HAZIRGİYİM ARTTI

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), geçen yılın aynı ayına göre nisanda yüzde 8 yükselişle 2 milyar 297 milyon dolar ihracat kaydetti. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) ihracatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 15 artarak 140 milyon dolar; Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) ihracatı, yüzde 26,8 yükselişle 106 milyon dolar, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSİB) ihracatı, yüzde 24 artışla 23 milyon dolar oldu. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) nisan ihracatı ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 20 artışla 9,5 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve ‘diğer’ başlığı altında listelenen sektörlerin nisan ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 artışla 248 milyon dolar olarak açıklandı.

5 BİRLİK DE İHRACATINI ARTIRDI

5 birliğin de ihracat rakamlarında artışlar olduğunu kaydeden UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik “Birlik üyelerimiz, gerek üretim potansiyellerini gerekse de ihracattaki potansiyellerini artırarak büyümeyi ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyor. Sürdürülebilir modelle kalkınan ve istihdam oluşturan daha güçlü bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.