Zengin Baba Yoksul Baba

Zengin Baba Yoksul Baba

ZENGİN BABA YOKSUL BABA

Bu kitap; özellikle teknolojinin, robotların ve global bir ekonominin kuralları değiştirdiği bir dünyada, zengin olmak için yüksek gelirinizin olması gerektiği efsanesini çürütür.

Aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın neden yüklü bir maaştan daha önemli olabileceğini, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi avantajlarını öğretir. Evinizin aktif bir yatırım olduğuna karşı meydan okur; emlak balonu patladığında ve yüksek faizli mortgage fiyaskosu şiddetlendiği zaman milyonlarca insanın doğrudan öğrendiği gibi. Bize okul sistemlerinin parayla ilgili öğrettiklerine neden güvenmememiz gerektiğini hatırlatır ve bu önemli yeteneğin neden bugün hiç olmadığı kadar önemli olduğunu açıklar. Çocuklarınıza paraya dair neler öğretmeniz gerektiğini açıklar, böylece onlar da günümüz dünyasının zorluklarına ve fırsatlarına kendilerini hazırlayabilir ve hak ettikleri zengin yaşamı sürebilir.


ROBOTLARIN YÜKSELİŞİ

Geleceğin meslekleri neler? Ne kadar sayıda iş olacak? Peki bu işlere kimler sahip olacak? Teknoloji hızlanıp da makineler kendi başlarının çaresine bakmayı öğrendikçe, daha az sayıda insana ihtiyaç olacak. Yapay zeka daha şimdiden pek çok iyi işi gereksiz hale getirdi bile. Yardımcı avukatlar, gazeteciler, ofis çalışanları, hatta bilgisayar programcıları bile yerlerini yavaş yavaş robotlara ve zeki yazılımlara bırakıyorlar. İlerleme sürdükçe mavi ve beyaz yaka işler buharlaşıp uçacak, orta sınıf aileler sıkıştıkça sıkışacak. Gittikçe artan aile masrafları da cabası. Bilgi teknolojisi sayesinde bazı şeyler ucuzlasa da, özellikle eğitim ve sağlık sektörleri bu dönüşümden nasiplerini almadılar ve büyük masraf kapısı olmayı sürdürüyorlar. Bunun sonucunda muazzam bir işsizlik ve eşitsizlik dalgası yükselebilir, hatta bizzat tüketici ekonomisi çökebilir.

İşçilere daha iyi eğitim vermek gibi eskiden teknolojik yıkıma deva olmuş çözümler de bundan böyle işe yaramayacak. Gelecek büyük çaplı refah mı, yoksa korkunç bir eşitsizlik ve ekonomik güvensizlik mi getirecek? Bu sorunun cevabını bugün verip rotamızı belirlemek zorundayız. ‘’Robotların Yükselişi’’ teknolojinin hızlanmasının bizim ve çocuklarımız için doğuracağı ekonomik sonuçları anlamamız için zorunlu okuma kitabı niteliğinde bir kitap.


AKILLI YATIRIMCI

“En çok satan 100 kitap’’ listesinden hiç düşmeyen bu efsane kitaptaki ilkeleri dikkat ve istikrarla uygulayarak;
• Yatırımcılıkla spekülasyonun farkını öğrenerek spekülasyondan korunacak,
• Yatırımcı profilinizi, riske bakış açınızı öğrenerek kendiniz için doğru yatırım stratejisini oluşturacak,
• Özel emeklilik fonlarınızı etkili ve verimli yönetmeyi öğrenecek,
• Birikimlerinizi krizlere, enflasyona ve panik dalgalarına karşı koruyacak,
• Orta ve uzun vadede akılcı, sürdürülebilir ve reel getiriler elde edecek,
• Niteliği ne olursa olsun varlıkların doğru değer ve fiyatlarını güvenilir şekilde bilecek,
• Akıllı bir yatırımcı için panik dalgalarının ve fiyat düşüşlerinin fırsat olduğunun bilincine varacak,
• Doğru zaman ve koşullarda alım-satım yapmanın ilkelerini kavrayacak,
• Gereksiz alım-satım ve pozisyon alımların daima zarar getirdiğini bilecek,
• Değerli ve doğru fiyattan alınmış varlıkları furyalara kapılmadan elde tutmanın önemini anlayacaksınız.