KDV’de Sadeleştirme Yapılacak

KDV’de Sadeleştirme Yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak’ta zirve yapacağını fakat 2023’te tek haneyle girileceğini söyledi. Nebati, KDV’de sadeleştirme yapılacağını da söyledi.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada yıllık enflasyonun kurdaki yükseliş, ücret artışları, yeniden değerleme oranı kapsamında yapılan artışlar gibi etkenlerle Ocak ayında pik noktasına ulaşmasını öngördüğünü anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Biz şu anda Aralık ayının kamburunu taşıyoruz. Yazın gerek gıda fiyatlarındaki gevşeme, ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin etkisinin azaldığı bir döneme giriyoruz” dedi.

‘PİYASADAKİ İŞTAHI GÖRÜYORUM’


Bakan Nebati, 2022 için büyüme beklentilerinin sorulması üzerine de “İddialı bir şey söylüyorum; büyümeyle ilgili de ben piyasadaki iştahı görüyorum. Aynı süreçte büyüme için de tek haneli bir rakam öngörüyorum. Tek hane olacak zaten de, ben iyi bekliyorum. Türkiye’ye kendi halinde bıraksanız bile 5 büyür” diye konuştu. Kur korumalı mevduat uygulamasından çarşamba akşamına kadar yaklaşık 300 bin kişinin yararlandığını anlatan Nebati, “Buradan aldığımız miktar Çarşamba itibarıyla 126 milyar lirayı geçti. Şunu gösteriyor; günde ortalama 10 milyar TL sisteme dâhil oluyor. Bunun yaklaşık yüzde 15’i döviz tevdiat hesaplarından geliyor. TL’den dövize gidecekler artı, dövizden buraya gelenler var. Bu, çok önemli ve iyi bir para” dedi. Benzer yeni enstrümanların da zamanla devreye alınacağını anlatan Nebati, “Bunlar özümsendikten sonra oraya da farklı kanalları geliştirmemiz lazım. Bir enstrümanı tam bitirmeden ikincisiyle ilgili açıklama yaptığınız zaman bir kararsızlık olabiliyor” diye konuştu.

‘İADELER İLE İLGİLİ SORUN YAŞIYORUZ’


“KDV ile ilgili hakikaten çok heyecanlıyım” da diyen Nebati, sadeleştirmenin yalnızca oranlarda değil, sektör içerisindeki farklı oranları da kapsayacağına işaret etti. Nebati, “Vatandaş ne ödediğini bilecek. Çünkü yüzde 1, 8, 18 gibi farklı oranlar var. Daha önemlisi üretici, imalatçı, satıcılar bununla ilgili bir sıkıntı yaşıyorlar bunu düzenlemiş olacağız. Üçüncüsü KDV iadeleriyle ilgili sorun yaşıyoruz. 1 ile alıyor 8’le; 18 ile alıyor 8 ile satıyor. Burada da sadeleştirmeyi sağlayacağız” diye konuştu.

 

 

(Kaynak: Bloomberg)