Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te Bulunan Sanayicilerin Yüzü ‘Enerji Verimliliği İle Gülecek

Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te Bulunan Sanayicilerin Yüzü ‘Enerji Verimliliği İle Gülecek

Enerji Verimliliği, sanayi alanında sürdürülebilir üretimin önünü açacak, israfa dur diyecek en önemli konu başlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2021 yılı temasını tüm kalkınma ajansları için “Kaynak Verimliliği” olarak belirledi. Buna istinaden bizler de faaliyetlerimizi bu yönde şekillendiriyoruz.

 Bu alanda yapılan çalışmaların sanayi alanında olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.

  "Üretirken, tüketirken verimlilik" mottomuz ile hareket ederek, sanayicimizin girdi maliyetlerini azaltmayı öngörüyoruz. Böylelikle bölgemizde yeşil dönüşüme olanak sağlayarak endüstriyel işletmelere enerji verimliliği konusunda destek olmayı hedefliyoruz.

 Kamu ve özel sektör başta olmak üzere bugüne kadar BEBKA olarak 10 kadar enerji verimliliğine yönelik projeye mali destek verdik. Bununla birlikte, 15 projeye Ajansımızın sağladığı teknik destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile bu alanda sanayi, kurum ve kuruluş temsilcilerinin uzmanlaşmasını sağladık. Bu sayede bölgede alanla ilgili kurumsal kapasitenin artmasına ve enerji yöneticilerinin yetiştirilmesine katkıda bulunduk.

 2011 yılı Mali Destek Programları kapsamında desteklenen APİS Enerji Verimliliği Projesi, Yıldırım İlçesi okullarında enerjinin verimli kullanılmasını sağlayarak tasarruf sağlamak, tasarruf bilincini oluşturmak üzere farkındalık yaratmak üzere yürütülmüştü.  Proje ile okullara uzaktan takip sistemi kurulurken, %43 enerji verimliliği artılıyla ciddi kazanımlar sağlandı. 2014 yılında, proje ulusal ölçekte düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri”nde üçüncü oldu. Ayrıca Proje tamamlandıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tüm okullarda yaygınlaştırıldı. Yakın zamanda ise Valilik bünyesinde kurulan Kamu Enerji Yönetim Merkezi ile Bursa’da bulunan tüm kamu kurumlarında uygulanacak. Aynı zamanda Merkez kamu binalarında %16 enerji verimliliği sağlamayı hedefliyor.

 2015 yılında Ajansımızın açmış olduğu İş Birliği ve Gelişim Mali Destek Programı kapsamında, TR41 bölgesindeki endüstriyel işletmelere enerji verimliliği konusunda her türlü desteği sağlamak üzere kuruluşu gerçekleşen BTSO Enerji Verimliliği Merkezi bu alanda yaptığımız en önemli projelerden biridir. BEBKA olarak açılmasına önemli oranda destek olduğumuz EVM’nin en büyük özelliği enerji verimliliği çalışmalarını Yalın Üretim teknikleriyle harmanlayarak sanayicimiz ve çalışanlarımızı israflardan arınma yolculuğuna çıkarıyor olmasıdır. Kurulduğu günden bu yana yüze yakın işletmeye hizmet veren EVM ülkemiz için milyonlarca liralık tasarruf potansiyeli üretmiştir. Enerji Verimliliği Merkezi, güven veren, ülkemizin gelişimine katkı sağlayan, paydaşlarına değer katan alanında öncü ve saygın bir kurum olarak kurulduğu günden beri çalışmalarına devam etmektedir. 2016 yılında Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilerek Türkiye’nin enerji verimliliği ölçümleri alanında ilk ve tek akredite kuruluşunun kurulmasına destek olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

 Şimdi de BTSO Enerji Verimliliği Merkezi (EVM) ile birlikte yürüttüğümüz Enerji Verimliliği Artırma Programı (EVAP)’ı gündemimize aldık.  Bu program kapsamında Ajansımızın  desteklerini firmalara anlatmak amacıyla "Üretimde Enerji Verimliliği" adı altında geçtiğimiz günlerde bir çevrim içi seminer düzenledik. Etkinlikle birlikte EVAP programını başvurulara açtık, başvurular 30 Nisan’a kadar açık kalacak. İnternet sitemizden kısa bir form üzerinden alınacak başvurular için hedef kitlemiz 500 TEP üzeri tüketimi olan KOBİ'lerimiz. Sonraki aşamada ise başvurular değerlendirilip seçilen 5 firma için enerji verimliği etüdü hazırlanacak. Ayrıca önümüzdeki dönemde enerji verimliliği etütleri hazır ve yatırım ihtiyacı belirlenmiş firmalar için finansman desteği sağlanacak. Böylece EVM’nin sunduğu hizmetleri bölge firmalarına daha fazla tanıtmış olacağız.

 Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüzün 2020-2021 yılı teması olarak belirlediği ve ülkemizde bulunan diğer tüm Ajanslarla birlikte "kaynak verimliliği" teması altında çalışmalarımıza hızla devam ediyor olacağız.