Bursalı mühendisler, "Her Nefes Önemlidir" sloganıyla acil durum solunum cihazı üretimi için hareket geçti. Çalışmalarını Bursa Uludağ Üniversitesi ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (ULUTEK Teknopark) yürüten Bursalı mühendisler cihazın ilk prototipini üretti.

Acil Nefes projesi, gönüllü bir grup mühendisin kâr etme amacı gütmeden tamamen milli ve insani değerlerle bir araya gelmesi, Promak Otomotiv ve Sonar Otomotiv'in de altyapı desteği sağlaması ile hayata geçti. Alanında uzman ve tecrübeli mühendislerden oluşan ekip; Covid-19 tedavisinde görev alabilecek bir cihazı minimum gereklilikleri karşılayacak, kullanımı kolay, mekanik, basit, hızlı ve seri üretilebilir bir şekilde tasarlamayı hedefledi. Yüksek motivasyonla, yaklaşık 3 haftalık yoğun bir çalışma sonucunda tasarım ve üretim faaliyetleri tamamlandı.

EKİP FEDAKARCA ÇALIŞTI

Yeditek A.Ş. Teknoloji Ekip Lideri ve Acil Nefes Proje Koordinatörü Aziz Karaburun, "Kısa sürede bir ekip kurarak, araştırma ve geliştirme çalışmalarımıza başladık. Bu süreçte asıl faaliyet konumuz olan projelere ara vererek, tüm enerjimizi solunum cihazı için kullandık. Ekip sabah akşam fedakarca çalışıp, bu kadar kısa bir sürede prototip üretimini tamamladı." dedi. Karaburun, üretilen solunum cihazının yoğum bakım ünitelerinde entübe edilmiş ve spontan solunumu olmayan hastalar üzerinde kullanılmasının planlandığını sözlerine ekledi.