Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatı Genel Görünümü

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, 2023 yılı dördüncü çeyrekte Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı geçen yıl aynı döneme göre %9,2 düşüş ile 19,3 milyar dolar olmuştur.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2023 yılı dördüncü çeyreğinde 19.3 milyar dolarlık ihracat değeriyle genel ihracat içinde %7,5’luk paya sahip olmuştur. 2023te 35 milyar dolarla otomotiv sektörü ihracatta ilk sırada yer alırken, kimyevi maddeler 30,5 milyar dolarla ikinci, hazır giyim ve konfeksiyon 19,3 milyar dolarla üçüncü sırada yer almıştır.

Türkiye’nin genel ihracatı, 2023 yılı Aralık ayında, 2022 yılı aynı dönemine kıyasla %0,4 oranında artış göstererek 23 milyar dolar olmuştur. Son 12 aylık ihracat rakamlarına baktığımızda hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının sanayi ihracatındaki payı yaklaşık %11 ile neredeyse sabit seyretmiştir.

Kapasite Kullanım Oranı

Kapasite kullanım oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı” tablosundaki son bilgilere göre, 2023 Aralık ayında hazır giyim ve konfeksiyon sanayinde %77 olmuştur.

Başlıca Ürün Grupları İtibarıyla İhracat

2023 yılı Ocak-Aralık döneminde en fazla ihracat örme (Fasıl 61) ürün grubunda gerçekleşmiştir. Türkiye’nin dönemsel ihracatının neredeyse yarısı örme ürün grubundan oluşmaktadır.

Alt ürün grupları bazında ayrıntılı ihracat sıralamasına bakıldığında ise en fazla ihracatın sırasıyla kadın giyim, triko, tshirt, erkek giyim, hazır eşya, çorap, iç giyim, dış giyim, spor giyim, bebek giyim ve aksesuar şeklinde olduğu görülmektedir.

Aşağıda yer verilen tabloda, 20,7 milyon USD ile bebek giyim sadece 0-1 yaş grubunu içermekte olup, kız çocuk ve erkek çocuk ise kadın giyim ve erkek giyimde yer almaktadır.

En Fazla İhracat Yapılan Ülke Grupları

2023 yılı Ocak-Aralık döneminde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke grupları ele alındığında hazır giyim ürünlerinin ihracatının Almanya başta olmak üzere en fazla Hollanda, İspanya, İngiltere, Fransa, ABD, İtalya, Polonya, Rusya ve Irak’a gerçekleştirildiği görülmektedir.

Trade Map verilerine göre, önde gelen hazır giyim pazarlarında Türkiye’nin yerine bakacak olursak, ABD ve İtalya dışındaki tüm pazarlarda ihracatçılar arasında ilk beş sırada yer aldığımız görülmektedir. ABD hazır giyim pazarından ise alabileceğimiz pazar payının daha büyük olduğu görülmektedir.