Hedefimiz Yurtdışına Açılmak

Hedefimiz Yurtdışına Açılmak

Merkezi, 57 şubesi ve 2 imalathanesi ile Bursa’da 60 noktada hizmet veren FURPA Marketler Zinciri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Alpaslan, salgının olumsuz etkilerine karşın yurtdışına açılma hedefine odaklandıklarını söyledi.

 

1998 yılında Bursa’da açtığı ilk mağaza ile FURPA Marketler Zinciri’nin ilk halkasını hayata geçiren Fuat Alpaslan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi sıfatıyla da perakende sektörünün sorunlarına yönelik önemli çalışmalar yürütüyor. BTSO Ekonomi Dergisi’ne özel açıklamalar yapan Alpaslan ile sektörün geleceğini ve yatırım planlarını konuştuk.

 

YOLA ÇIKARKEN BELİRLEDİĞİNİZ HEDEFİN NERESİNDESİNİZ?

-“FURPA olarak yola çıkarken adımlarımızı sağlam atmayı ilke edindik. Bizim önce yerel, sonra ulusal ve en son da uluslararası marka olma hedefimiz var. Her zaman söylediğim bir şey var. Yurtdışına ne zaman mağaza açıp orada elde ettiğim geliri ülkeme kazandırdığım an, misyonumu tamamlamış olacağım. Büyük hedefimiz bu. Bunun da altyapısını oluşturarak sağlam adımlarla ilerleme amacındayız İnşallah bu hedefe sağlıklı bir şekilde ulaşacağız. Şu an Bursa ve ilçelerde halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.”

BTSO İLE YAPTIĞINIZ YURTDIŞI TEMASLARINDAKİ İZLENİMLERİNİZ NASIL?

-“BTSO’nun gıda sektör temsilcileri olarak Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında yurtdışında önemli ziyaretler gerçekleştirdik. Heyet Başkanı sıfatıyla katıldığım ziyaretlerde sektörümüzün geleceği adına kıymetli tespitlerde bulunduk. BTSO’nun bu doğrultuda yaptığı çalışmalar, gerçekten çok önemli. Birçok ülkede ciddi anlamda önemli gıda fuarları gerçekleştiriliyor. Bize bağlı olan üyeleri bu fuarlara yoğun şekilde götürdük. Hatta pandemi döneminin ilk başladığı zamanda bile iki ülkeye gittik: Almanya ve Dubai. Yaklaşık 35 üyemizi bu ziyaretlere dâhil ettik. Markalarımız uluslararası konuma taşımak için son derece değerli girişimler bunlar. Sektör temsilcilerimiz, buralarda edindikleri izlenimlerin yanı sıra kurdukları ikili ilişkiler ile ülkemizin dışa açılması için girişimde bulunacak. Yerel yatırımcımızın dışa açılması için bu tür etkinliklerin ciddi bir etken olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’ı tebrik ediyorum.”

 

FUAR ZİYARETLERİNDE DİKKATİNİZİ ÇEKEN NOKTALAR OLDU MU?

-“Bu tür oluşumların esnafımız için, üreticilerimiz için, perakendecilerimiz için büyük faydalar sağladığını bizzat gördük. Almanya’daki fuarda önemli bir olaya şahit oldum. Ciddi anlamda uluslararası markalaşmış yerel firmalarımız var. Stantlarımızı gezerken bir makarna üreticisine “Bu kadar fuara katılıyoruz. Üretim olarak çok ön plana çıktık ama dünyada neredeyiz?” diye sordum. Bir şey söyledi ve çok mutlu oldum. “Başkanım biz şu an 81 ülkeye ihracat yapıyoruz.” 81 ülke! Bu, beni çok mutlu etti. “Peki, kalite standartlarımız nerelerde?” diye sorduğumda da “Daha önce çok alt sıralardaydık ama ülke olarak teknolojiye ayak uydurduk. Şu an makarna sektöründe İtalya ile yarışır duruma geldik. Çünkü Türkiye, gerçekten üretim anlamında da, teknoloji anlamında çok hızlı büyüdü” dedi. Bizim için önemli olan, biz bunları yaparken yerelde hizmet sektörlerinin desteklenmesidir. Perakende sektörünün desteklenmesi şart. Biz üretici ile tüketici arasında bir köprüyüz. Köprü olmadıktan sonra çok verimli bir üretim de olmaz, çok verimli bir ticaret de olmaz. Onun için ülkenin gelişimi adına özellikle yerel yatırımcının, yerel perakendecinin hem istihdam noktasında hem de ülke ekonomisine katma değer sunma noktasında büyük önem arz ettiğini bilmeliyiz.”

 

BTSO’NUN, PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALARINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

-“Vizyon çok önemli. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın hem Yönetim Kurulu Başkanı’nın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda hem Yönetim Kurulu hem de Meclis Üyelerinin destekleriyle biz artık dünyada söz sahibi olduk. Daha önce biz ithalat yapan bir ülkeyken şu an ihracat yapan bir ülke haline geldik. Bunda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın çok ciddi anlamda katkıları var. Bu da bizi memnun ediyor. Sektörümüzle ilgili tüm yasal düzenlemelerde de BTSO’nun yadsınamaz katkılarını gördük. Bu değerli vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı durmaksınız sürdüreceğiz.”